zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Další Temelín přijde na 353 miliard

16.07.2008
Energie
Další Temelín přijde na 353 miliard

Plány ČEZ v Temelíně přijdou při současných cenách na 353 miliard korun. Odhadlo to Hnutí DUHA podle aktuálních čísel, která uvádějí mezinárodní ratingové agentury.

 

Ze dnes publikované dokumentace vyplývá, že ČEZ chce v Temelíně postavit další reaktory o celkovém výkonu  až 3400 MW [1].

 

Květnová studie Moody’s odhaduje, že náklady na stavbu nových atomových reaktorů budou při současných cenách činit 7000 dolarů na každý instalovaný kilowatt [2]. Při současném kurzu by to znamenalo, že projekt ČEZ přijde na 353 miliard korun.

 

Podle Hnutí DUHA by se vláda měla bavit s ČEZ o nových atomových reaktorech až poté, co bude platit plná finanční odpovědnost provozovatele za případné škody. Podle kontroverzní klauzule současného atomového zákona by ČEZ hradil jen velmi malou část případných škod způsobených atomovým reaktorem. Kdyby v Temelíně došlo k vážné havárii, provozovatel dostane od pojišťoven 35 miliard korun – ale všichni ostatní postižení dohromady podle atomového zákona jen šest miliard.

 

Martin Sedlák z Hnutí DUHA řekl:

„Pokud prognózy Moody’s platí, další Temelín bude nejdražší stavbou v české historii. Vláda by se s ČEZ měla o projektu bavit až poté, co zavede plnou finanční odpovědnost provozovatele za případné škody. Podle současného atomového zákona by ČEZ platil jen zlomek škod. Hlavní problém je, že další reaktory v Temelíně na dalšího půl století zabetonují silnou ruku státu a nepružnou elektroenergetiku pod kontrolou ČEZ, kterou tvoří několik mamutích zdrojů. Možnosti vylepšení energetické efektivnosti třeba v průmyslu jsou tak enormní, že jeden nebo dva nové reaktory vedle nich vypadají skoro jako poznámka pod čarou.“

 

 

Kontakt:        Martin Sedlák, Hnutí DUHA, 737 128 471, email martin.sedlak@hnutiduha.cz

 

 

Poznámky:

 

[1] Oznámení záměru dle § 6 zákona č. 100/2001 Sb. o posuzování vlivů na životní prostředí:

„Nový jaderný zdroj v lokalitě Temelín včetně vyvedení výkonu do rozvodny Kočín“, ČEZ, červenec 2008

  • ČEZ zvažuje výstavbu několika typů reaktorů (EPR 1600, AP 1000, VVER 1000 a EU APWR 1700). Následné nejaderné varianty ovšem porovnává s výkonem 3400 MW.
  • Při současném kurzu by náklady pro variantu 2x1000 MW činily 208 miliard korun a u varianty 2x1700 MW by náklady dosáhly 353 miliard korun.

 

[2] New nuclear generating capacity: Potential credit implications for U.S. investor owned utilities, Moody’s Investors Service, květen 2008

 

[3] Další fakta o jaderné energetice:

 

·        Pro celkovou bilanci jsou daleko důležitější opatření, která vylepší energetickou efektivnost české ekonomiky. Možnosti vylepšení energetické efektivnosti v zastaralém českém průmyslu už se současnými technologiemi činí více než dvojnásobek současné výroby v Temelíně.

 

·        Energetickou náročnost českých budov lze rozumně snížit (hlavně lepšími izolacemi domů, které omezí úniky tepla) o ekvivalent čtyřnásobku současného Temelína [3].

 

  • Obě české jaderné elektrárny vyrábějí jen asi 17 % naší energie. Ani ambiciózní plány nepočítají s podstatným zvýšením.

 

Stavba plynových elektráren namísto jednoho ze současných atomových reaktorů v Temelíně (výkon 1000 megawattů) by zvýšila český dovoz paliv o necelých 7 %.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí