zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Mořští tvorové na vlastní kůži

26.07.2008
Příroda
Mořští tvorové na vlastní kůži
Největší akvárium Německa, nejrozsáhlejší výstava modelů velryb, zhruba 7000 mořských živočichů více než stovky druhů. To všechno a mnohem více nabízí nové "zážitkové" muzeum Oceáneum v severoněmeckém Stralsundu, které je výrazným rozšířením dosavadního Muzea moře a rybolovu.

Nově vybudovaný komplex čtyř pavilonů ukrývá 39 akvárií naplněných šesti miliony litrů vody a 150 tunami soli. Ta umožňují návštěvníkům doslova se ponořit do světa pod hladinou moří od Baltu přes Severní moře až po severní Atlantik a Severní ledový oceán. Největší je akvárium s hejny ryb Severního moře, které zabírá plochu o 300 metrech čtverečních a pojme 2,6 milionu litrů vody. Jenom jeho stěny z průhledného akrylu jsou tlusté 30 centimetrů. V tomto akváriu jsou dokonce v půlhodinových intervalech simulovány přílivy a odlivy. Návštěvníci se ve stejném pavilonu mohou projít také tunelem obklopeným akváriem s faunou a flórou jediného německého útesového ostrova Helgolandu.

V oddělení věnovaném Baltskému moři je zpestřením velká doteková obrazovka o rozměrech dva krát tři metry, díky níž lze uskutečnit virtuální cestu podél celého pobřeží Baltského moře a seznámit se s jeho ekologickými problémy. Součástí nového areálu jsou však i natrvalo ukotvená loď Greenpeace Beluga II, mořský záchranný člun nebo člun na odstraňování ropných skvrn.

Zvláštní výstava s názvem Obři moří je věnována i kytovcům. Modely velryb ve skutečné velikosti se vznášejí nad hlavami návštěvníků. Největší napodobeninou je 26 metrů dlouhý model plejtváka obrovského, největšího známého živočicha. Podobně jako v případě kostry velryby v pražském Národním muzeu by mělo jít o jednu z hlavních atrakcí celého komplexu.

Za pozornost stojí i architektonické řešení Oceánea, jehož autorem je stuttgartské studio Behnisch & Partner, jež se proslavilo stavbou mnichovského olympijského stadionu z roku 1972. Jeho projektanti se tentokrát nechali inspirovat přilehlým přístavištěm. Fasády připomínají vzdouvající se plachty, jádro komplexu však tvoří čtyři pavilony neurčitého tvaru, které mají připomínat vodou ohlazené balvany.

www.ozeaneum.de
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí