zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Půjčovny lodí na Šumavě školí vodáky

30.07.2008
Voda
Příroda
Půjčovny lodí na Šumavě školí vodáky

V těchtodnech byla uzavřena dohoda s třemi hlavními půjčovateli lodí v oblasti Národního parku Šumava, a sice Ingetour, Votus a AMK Volary. Dohoda se týká vzájemné spolupráce a informování při splouvání horní Vltavy. Hlavní součástí dohody je pravidelné proškolování zájemců z řad vodáků – návštěvníků Šumavy kvůli šetrnému splouvání cenného toku řeky, zejména mezi Soumarským Mostem a Pěknou. V této oblasti řeka meandrovitě protéká I.zónami národního parku.
Během vodácké sezóny, tj. do 31.10., bude určený strážce Správy NP a CHKO Šumava proškolovat návštěvníky denně mezi 9,00 a 10,00 na Soumarském Mostě. Proškolení návštěvníci obdrží od Správy zdarma tričko s nápisem „Chráníme šumavské řeky“.
Vodácká veřejnost má sama zájem, aby získala potřebné informace o ekologickém významu šumavských řek a podle ankety Správy chce snížit negativní dopad splouvání některých neukázněných návštěvníků. K tomu potřebuje mít znalosti o perlorodce říční, která reprezentuje nejcennějšího živočicha v ekosystému řeky. Dále je pro návštěvníka důležité znát, jak pádlovat, jak najít v řece proudnici, kde a jak vystupovat z lodi.
Letošní sezóna je z hlediska vodácké veřejnosti slabší. Kvůli nepřízni počasí horní Vltavu splouvá cca 50-60 lodí denně, což je třetina oproti špičkám v příznivějších sezónách. Správa NP a CHKO Šumava je toho názoru, že nápor vodáků teprve přijde v srpnu, kdy na Šumavě bývá stabilnější počasí. Horní Vltava nebyla letos ještě vůbec uzavřena, hladina řeky se pohybuje cca 1-2 cm nad limitem.
Nový Návštěvní řád, jehož součástí je i příloha o splouvání horní Vltavy, zatím nevešel v platnost. Tento řád měl zvýšit limit pro splouvání a přinést další regulační opatření. Na přijetí nového Návštěvního řádu Správa aktuálně pracuje a věří, že se ho podaří uvést v život v září 2008.

http://www.regionplzen.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí