zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Dovolená na Ústecku: Voda ke koupání je zatím dobrá

01.08.2008
Voda
Dovolená na Ústecku: Voda ke koupání je zatím dobrá

Orlickoústecko - Oba víkendové dny přinesly teploty okolo tropické třicítky a provozovatelům aquaparků a koupališť v regionu tak konečně skončilo dlouhé čekání na přízeň počasí.

Aktuálně jsme zjišťovali, jak jsou na tom přírodní a umělá koupaliště v regionu s kvalitou vody.

Důvody k obavám podle všeho nejsou

Vedoucí obecní a komunální hygieny Jitku Seidlovou uvedla, že na Orlickoústecku je voda na koupání v podstatě bez problémů. Občasné potíže se sice podle jejích slov vyskytly, ale nebylo nutné koupaliště uzavírat.

„Seznam přírodních koupališť je k dispozici na internetu. Třeba Pastviny mají kvalitu vody dlouhodobě dobrou, jsou vyhovující a ani loňský rok s nimi nebyly potíže. Rybník Dlouhý, který kontrolujeme také, má nižší průhlednost, ale kvalita vody je v pořádku,“ podotkla ke dvěma přírodním nádržím hygienička Seidlová a dále se věnovala vyhledávaným koupalištím a aquaparkům: „Dlouhodobější problém není, občas se objeví drobné nedostatky, ale ty se obvykle rychle stihnou vyřešit operativně zvýšením dávkování chlóru nebo jinými opatřeními, nikoliv zavíráním koupališť.“

Případné snížení kvality vody v souvislosti s rostoucími teplotami pokládá Jitka Seidlová spíše za spekulaci, které by se lidé neměli obávat. „Na to musí pochopitelně reagovat provozovatelé. Jak se budou chovat přírodní nádrže, nevím, ale loňský rok jsme třeba na Pastvinách žádné sinice nezaznamenali,“ uklidnila na závěr vedoucí obecné a komunální hygieny.

V sobotu pět set, pak o tisíc víc

Jedno z nejmodernějších koupališť na Orlickoústecku, ústecký aquapark s kapacitou dva tisíce návštěvníků, zažil větší nápor lidí až v neděli. Jan Zábrodský, pracovník aquaparku, označil kvalitu jejich vody za odpovídající a dále se zaměřil na návštěvnost zařízení: „Vodu stíháme udržovat, měříme chlór a Ph, bakterie se odebírají jednou měsíčně a chemické vzorky každý týden. Jinak návštěvnost postupně stoupá, pětadvacátého v pátek nebylo ještě hezky, takže přišlo pouze 197 lidí, v sobotu už 559 a v neděli 1503. V pondělí počet návštěvníků ještě stoupl, za den jsme jich přivítali 1534.“ Nižší návštěvnost v sobotu, kdy rtuť teploměru už magickou třicítku atakovala, odůvodnil Jan Zábrodský následujícím způsobem: „Víte, v Ústí chvíli trvá, než se lidé probudí a přijdou. Pěkně bylo, nejvyšší teplota 31,5 stupně, sedmkrát byla překročena osmadvacítka.“

Na další dny, pokud podle předpovědi počasí vydrží, se dá očekávat opět návštěvnost okolo patnácti stovek. Lidé přicházejí v průběhu celého dne. „I dnes v pracovní den máme ´frčák´ už od rána,“ potvrdil včera Zábrodský.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí