zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Územní rozhodnutí k okruhu přes Suchdol není v pořádku

02.09.2008
EIA
Územní rozhodnutí k okruhu přes Suchdol není v pořádku

Ministerstvo životního prostředí považuje v pátek vydané územní rozhodnutí k jižní variantě severozápadní části Silničního okruhu kolem Prahy za problematické z hlediska dodržení zákona i příslušné evropské směrnice k posuzování vlivů na životní prostředí. „S politováním konstatuji, že pražský magistrát při přípravě rozhodnutí nerespektoval dokumentaci a stanovisko EIA, ani to nezdůvodnil, ačkoli to platná legislativa požaduje,“ říká ministr životního prostředí Martin Bursík.

MŽP proto analyzuje právní cesty, kterými bude možné efektivně dosáhnout nápravy tohoto stavu. „Zároveň požádám o jednání na toto téma pražského primátora Pavla Béma,“ dodává ministr životního prostředí.

Dokumentace pro územní řízení není v souladu s dokumentací a se stanoviskem EIA ze 30. dubna 2002:

·         u Dolních Chaber je nyní povolená trasa okruhu odlišná od trasy v dokumentaci EIA

·         v rozporu s podmínkou č. 3 stanoviska EIA k jižní variantě není portál tunelu u Suchdola posunut o 455 m západním směrem (tunel není prodloužen)

·         u přivaděče Rybářka, který je součástí okruhu, byla technologie výstavby schválena hloubená namísto ražené, tunel je posunut těsně k zástavbě; výduch tunelu je posunut k jižnímu portálu tunelu do polohy cca 25 m od zástavby, kdežto stanovisko uvažovalo jeho umístění cca 400 m od zástavby

Pražský magistrát vydal územní rozhodnutí přesto, že investorem pověřený projektant nesplnil jeho vlastní podmínku vyžádat si od Ministerstva životního prostředí vyjádření o souladu dokumentace pro územní řízení s dokumentací a stanoviskem EIA.

Ministerstvo životního prostředí nadále preferuje severní variantu okruhu, ke které roku 2002 vydalo souhlasné stanovisko EIA. Jižní variantu považuje stanovisko EIA za krajní řešení pro případ, že by se nepodařilo projednat její průchod kolem Ústavu jaderného výzkumu Řež. To se však vloni podařilo.

Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí