zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V indickém Biháru jsou po povodních odříznuty od světa statisíce lidí

04.09.2008
Voda
V indickém Biháru jsou po povodních odříznuty od světa statisíce lidí
Dillí - Až půl milionu lidí zůstává bez pomoci v severoindickém státu Bihár. Monzunové povodně změnily protržení přehrady v Nepálu koryto řeky Kosi, velkého přítoku Gangy. Ten pak zalil stovky vesnic, které obvykle záplavami netrpí. záchranné práce armády postupují pomalu. Úřady se potýkají s nedostatkem financí, lodí a záchranářů, kterým navíc brání v práci silný déšť.
Lidé přežívají na střechách betonových domů. Situace je zoufalá i v evakuačních centrech. Propukají konflikty o jídlo a potřeby pro holé přežití. Místa, která zůstala na suchu, se bojí rabování. Vesničané brání svůj majetek a odmítají evakuaci. Indická armáda poslala 12 vrtulníků, které shazují do postižených vesnic potraviny a léky.
Monzuny vyhnaly z domovů přes 3 miliony lidí. Od července už v Jižní Asii zabily přes 1000 osob. Většina z nich zahynula v severoindickém státě Uttarpradéš. Mrtví jsou hlášeni i z Nepálu a Bangladéše. V Biháru počet mrtvých překročil 90. Voda zničila 230 tisíc domů a úrodu na sto tisíci hektarů půdy. Období monzunů trvá v Indii až do září, deště nemají ustat ani v příštích dnech.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí