zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Tuřany dostávají za hluk peníze i lístky zdarma

06.09.2008
Hluk
Tuřany dostávají za hluk peníze i lístky zdarma

Brno - Co pro jedny znamená mimořádnou a dechberoucí podívanou, pro druhé je nejhlučnějším víkendem v roce. Většina obyvatel domů v bezprostřední blízkosti tuřanského letiště se však s leteckým festivalem už smířila.

„Hlučno tu bývalo už za vojenského letiště, a to tu byl randál každý den. Teď je to jen jednou za rok a dětem se podívaná líbí,“ odpovídali většinou vloni, když jim letadla přelétala nad domy.

Právě kvůli hlučnosti dvoudenního festivalu se kdysi v Tuřanech sepisovaly petice proti jeho pořádání. Krajští radní a město Brno však o přehlídku stojí. A pořadatelé se se zástupci městské části domluvili.

„Máme sepsanou oficiální smlouvu. Dohodli jsme se na určité finanční refundaci pro městskou část a například i na vstupu zdarma pro děti z tuřanských škol,“ uvedl ředitel festivalu Aleš Cabicar.

Pořadatelé se také snaží snížit hlučnost programu, který trvá přes šest hodin. Piloti vědí, jaké manévry smějí nad obytnou zástavbou provádět a v jaké výši. „Hranici prostoru, v němž mohou účastníci létat, jsme letos posunuli blíž k dráze, aby bylo nad Tuřany méně hluku,“ podotkl letový ředitel festivalu Vladimír Griga.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí