zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

34. ročník MFF Ekofilm je za vdeřmi

27.09.2008
Obecné
34. ročník MFF Ekofilm je za vdeřmi

Bude se konat od 6. do 12. října 2008 v Českých Budějovicích a v Českém Krumlově

34. ročník Mezinárodního filmového festivalu o životním prostředí, přírodním a kulturním dědictví – Ekofilm 2008 se bude konat od 6. do 12. října 2008 v Českých Budějovicích a v Českém Krumlově. Festivalový kinematovlak navštíví Třeboň, Veselí nad Lužnicí a Boršov nad Vltavou. Letošní ročník festivalu je věnován Mezinárodnímu roku planety Země 2008.

Do soutěže MFF Ekofilm je letos přihlášeno 172 filmů ze 33 zemí světa, z toho je 46 z České republiky. Dále jsou zastoupeny: Arménie, Austrálie, Belgie, Brazílie, Čína, Estonsko, Fidži, Finsko, Francie, Holandsko, Indie, Izrael, Itálie, Japonsko, Jižní Korea, Kanada, Kypr, Libanon, Maďarsko, Německo, Norsko, Nový Zéland, Peru, Polsko, Rakousko, Rumunsko, Slovensko, Srbsko, Španělsko, Taiwan, Velká Británie a USA.

Do vlastní soutěže postoupilo 62 vybraných filmů, které bude hodnotit šestičlenná mezinárodní porota ve složení: dokumentaristka Olga Sommerová, architekt Vlado Milunić, režiséři Michael Havas, Ilja Ruppeldt (Nový Zéland), Ján Oparty (Slovensko) a kameraman Darko Štulić (Srbsko)

Všechny přihlášené filmy budou divákům během festivalu k dispozici na přání v kině Kotva, v Městském divadle v Českém Krumlově a kinematovlaku. Po jeho skončení lze vybrané pořady z festivalového archivu na Ministerstvu životního prostředí zapůjčit k nekomerčním festivalovým přehlídkám.

Festival bude probíhat od 6. do 9. 10. v Českých Budějovicích v Kině Kotva a na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity. V pátek 10. 10. se program festivalu přemístí do Českého Krumlova, kde se bude konat do 12. 10. v Městském divadle, v kině J&K a v sálech Prelatury. Veškeré informace bude možné získat v akreditačním středisku v kině Kotva, Městském divadle a kinematovlaku. Stejně jako předešlé ročníky nabídne Ekofilm, kromě soutěžních filmů, promítání dalších zajímavých snímků, semináře, besedy s našimi i zahraničními hosty, výstavy a jiné doprovodné akce.

Součástí letošního Ekofilmu bude samostatný program v  kinematovlaku, který se na průběhu festivalu bude podílet již podruhé. Tentokrát ale bude zastavovat nikoli v Českých Budějovicích a Českém Krumlově, ale v Třeboni (6. – 7. 10.), Veselí nad Lužnicí (8. – 9. 10.) a Boršově nad Vltavou (10. – 11. 10.). I zde se kromě promítání budou v salónním voze konat besedy se zajímavými osobnostmi, například se Stevem Lichtagem a jeho filmovém světě pod vodou a o svém vztahu k ekologii bude vyprávět Jaroslav Dušek

Ekofilm bude zahájen v pondělí 6. října v 17:00 u kinematovlaku na nádraží v Třeboni, kdy festival vypraví v roli výpravčího průvodce letošního ročníku, Jaroslav Dušek. V 18:30 pak v třeboňském kině Světozor začne promítání filmu Ještě žiju s plácačkou a čepicí s Jaroslavem Duškem v hlavní roli. Zájemci se na nádraží v Třeboni budou moci svézt jednu stanici z Třeboně – Lázní (16:50) a pak i zpět (18:07).

Večer od 20:00 bude oficiálně zahájen i program v českobudějovickém kině Kotva evropskou premiérou kanadsko francouzského filmu Změny klimatu - Blýská se na časy. Toto dokumentární drama situované do roku 2075 ukazuje na osudech tří postav žijících v Evropě, Africe a v polární oblasti přímé důsledky klimatických změn. Film Changing Climates, Changing Times je založen na nejnovějších vědeckých poznatcích.  

Pozornosti diváků by neměly uniknout ani mimosoutěžní akce. Ve středu 8. 10. večer v Solnici v Českých Budějovicích to bude výjimečné představení z repertoáru Malého Nosticova divadla v Praze Jonathan Livingston Racek amerického autora Richarda Bacha v režii Jaroslava Duška. Mimořádný divácký zážitek zprostředkují na jevišti dvě neslyšící herečky a tlumočnice do znakového jazyka. V pátek 10. 10. večer se v Městském divadle v Českém Krumlově uskuteční představení divadla Vizita, Rozechvělé stření, ve kterém budou plně improvizovat společně s Jaroslavem Duškem Pjér la Šé´z za zvukového chvění  Zdeňka Konopáska a světelného chvění Viktora Zborníka. V sobotu 11. 10. odpoledne proběhne v kině J&K v Českém Krumlově promítání a setkání po třiceti letech s tvůrci známého filmu Báječní muži s klikou.

Odborný program na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity vzniká ve spolupráci se studenty  PF JU a s organizací Daphne ČR. Od 7. do 9. 10. jsou připraveny projekce spojené s přednáškami a besedami. V úterý 7. 10. proběhne diskusní panel se zástupci Evropské komise, neziskových organizací a MŽP na téma „Biopaliva - jejich potenciál v ČR a jejich globálně humanitární a ekologický aspekt“. Ve středu 8. 10. budou k vidění soutěžní snímky. Čtvrteční odpoledne (9. 10.) bude  věnováno projektu A(nta)rktida aneb Na tenkém ledu. Filmová promítání budou spojená s hosty a besedami: O Grónsku s manžely Klempířovými a o Špicberkách s Olegem Ditrichem, Romanem Kuchtou a Josefem Esterem.

Oblíbeným doplňkem festivalu jsou výstavy fotografií. I v tomto roce  jich bude několik. V kavárně kina Kotva bude v měsíci říjnu  k vidění výstava fotografií Rudolfa Šmída „Home made traktory“, která zachycuje traktůrky vyrobené doma, a také stohy a kupky. Volně tak navazuje  na soubor nazvaný Strašáci, který byl vystaven na Ekofilmu v roce 2005. Ve spojení s autogramiádou knihy o Joy Adamsonové a vzpomínek na tuto slavnou českou rodačku budou k vidění i její obrázky „Divoká Afrika Joy Adamsonové“. Na Přírodovědecké fakultě budou vystaveny v souvislosti s přednáškou o Grónsku fotografie této polární země manželů Klempířových. Poslední výstava bude spojena s filmem Báječní muži s klikou. K vidění budou i fotografie Jiřího Kučery z natáčení filmu.

Slavnostní závěrečný večer s předáváním cen se uskuteční v sobotu 11. října opět v Městském divadle. Tento večer bude moderovat průvodce letošním ročníkem Jaroslav Dušek.

Všechny festivalové pořady jsou určeny pro veřejnost. Vstup na všechny akce Ekofilmu je zdarma s výjimkou dvou divadelních představení divadla Vizita a představení Racka v Solnici, které budou ale pro akreditované účastníky zdarma a pro ostatní za zvýhodněné vstupné .
Akreditační středisko bude od pondělí 6. 10. v Českých Budějovicích v kině Kotva a od pátku 10. 10. od 9:00 bude umístěno v Městském divadle v Českém Krumlově.

Vyhlašovatelem a organizátorem festivalu Ekofilm je Ministerstvo životního prostředí, spolu vyhlašovateli Jihočeský kraj, statutární město České Budějovice, město Český Krumlov a Občanské sdružení Ekofilm.

Prezidentem festivalu je děkan Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze Pavel Kovář.

Záštitu nad festivalem převzal ministr životního prostředí Martin Bursík, ministr školství, mládeže a tělovýchovy Ondřej Liška, ministr kultury Václav Jehlička a Česká komise pro UNESCO.

Ekofilm je nejstarším Mezinárodním filmovým festivalem svého druhu v Evropě a je členem mezinárodního sdružení festivalů o životním prostředí ECOmove International.

Vše o festivalu najdete na internetových stránkách www.ekofilm.cz.

Ekofilm by se neuskutečnil bez finančních a mediálních partnerů, kterým děkujeme za podporu.

        

Hlavní partneři:                      Severočeské doly. a.s.

Státní fond životního prostředí

Partneři:                                  České dráhy, a.s., Veskom, s.r.o., Cyklo Jiřička, Michlovský s.r.o. , Student Agency,

Hlavní mediální partner:            Česká televize

Mediální partneři: Český rozhlas, New Vision Media, Deník, Živa, Týdeník rozhlas, Synchron

Oficiální přepravce:                   Toyota Motor Czech, s.r.o.

Vyhlašovatel:                         Ministerstvo životního prostředí

Spolu vyhlašovatel: Jihočeský kraj, statutární město České Budějovice, město Český Krumlov, občanské sdružení Ekofilm

Festival podpořili: Ministerstvo životního prostředí, Ministerstvo kultury, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy,  Jihočeský kraj, statutární město České Budějovice, město Český Krumlov, občanské sdružení Ekofilm

Poděkování za spolupráci: sdružení Daphne ČR, Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity, Ekocentru Šípek, Kinu Kotva, Městskému divadlu Český Krumlov

 

Kontaktní osoby:          

Veronika Dušková, mluvčí Ekofilmu, ekofilm.veronika@seznam.cz, 775 144 603

Jitka Radová, dramaturgyně festivalu, jitka.radova@mzp.cz, 267 122 432, 602 617 371
Jakub Kašpar, tiskový mluvčí MŽP,         jakub.kaspar@mzp.cz, 267 122 040, 724 175 927

Jan Fischer, producent a koordinátor projektu, os-ekofilm@volny.cz, 602 225 808

Mgr. Lucie Medková, PR, marketing, ekofilm.lucie@seznam.cz,          603 759 360

Markéta Foldynová, koordinátorka programu na PF JU, enehi@centrum.cz, 737 835 360
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí