zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zaneřáděný Radouč je znovu čistý. Příští rok tam ekologové pustí kozy!

04.10.2008
Příroda
Zaneřáděný Radouč je znovu čistý. Příští rok tam ekologové pustí kozy!

Mladá Boleslav/ Pytle přetékající odpadky nejrůznějšího druhu, kácení suchých stromů a náletových dřevin. Hluk motorových pil a křovinořezů. Sobotní dopoledne bylo na Radouči v Mladé Boleslavi ve znamení velkého úklidu.

Už popáté ho pořádal Český svaz ochránců přírody (ČSOP) Klenice v Mladé Boleslavi. Podle předsedkyně Milady Vrbové letos dorazilo na pět desítek lidí. „Především děti ze základních škol, ale i dospělí. Ve srovnání s předchozími ročníky je zde nejvíce lidí,“ řekla Vrbová.

S úklidem nepořádku, za kterým stojí především bezdomovci, stavějící si zde svá obydlí, přišel pomoct i Jakub Jarzebczyk ze 6. základní školy. „Jsem zde poprvé a myslím si, že je potřeba takto pomáhat,“ uvedl. Nepořádku zde bylo víc než dost. V chráněné oblasti se podle Jakuba Regnera dalo najít opravdu cokoliv. „Našli jsme zde nejrůznější úkryty bezdomovců, koberce i starý počítač. Dělat by se to nemělo. Úklid dá docela zabrat,“ uvedl žák debřské základní školy.

Tento rok se ekologové pustili i do odstraňování náletových dřevin. „V posledních letech se území nevyužívalo, nesekalo a postupně zarostlo,“ poznamenala k víkendové akci předsedkyně ČSOP Klenice Milada Vrbová. Podle ní je nyní cílem vrátit území do původního stavu, tak, jak tomu bylo před mnoha lety. Z takto neudržovaného území totiž mizí chránění živočichové, například sysel.

Vizí ekologů je příští rok pustit na Radouč kozy, které by tam v ohradách spásaly trávu. Celá ohrada by se postupně posunovala podle rychlosti spásání. Zvířata by tak napomohla regeneraci celého území.

Boleslavský deník

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí