zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Evoluce člověka se zastavuje, tvrdí britský genetik

10.10.2008
Příroda
Evoluce člověka se zastavuje, tvrdí britský genetik
Vývoj člověka se zastavuje a částečně za to může fakt, že stále méně mužů se stává otci ve starším věku. Tvrdí to britský genetik Steve Jones.

Evoluci žene kupředu přirozený výběr, mutace a náhodná změna, řekl Jones v úterý při přednášce na londýnské University College. Podle něj ale tyto mechanismy u člověka slábnou, přinejmenším v rozvinutém světě.

I když genetické změny mohou způsobit i chemikálie a radioaktivní znečištění, jedním z hlavních spouštěčů mutací u lidí je pokročilý věk otců, tvrdí Jones.

"Pokaždé, když se dělí buňky, nastává možnost chyby či mutace. U devětadvacetiletého muže nastane asi 300 dělení buněk, zatímco u padesátiletého více než tisíc," řekl Jones s tím, že 29 let je průměrný věk otců v západní civilizaci. "Reprodukční věk poklesl a jen málo mužů starších 35 let má děti. To také kromě jiného znamená, že ubývá mutací."

Stejně slábne úloha přirozeného výběru. Jones se proto domnívá, že i v budoucnosti budou lidé vypadat stejně jako dnes. "Obáváte-li se toho, jak bude vypadat utopie, tak nemusíte. V rozvinutém světě v ní už žijete," prohlásil.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí