zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Spor o obchodní centrum U Prazdroje končí kompromisem

12.10.2008
Hluk
EIA
Spor o obchodní centrum U Prazdroje končí kompromisem

Děti Země prosadily snížení hlukové zátěže a vybudování vyhrazených jízdních pruhů pro veřejnou dopravu

Spor o výstavbu obchodního centra v ulici U Prazdroje, které má zahrnovat hobby-market Hornbach, supermarket s potravinami a smíšeným zbožím, „drive-in“ a parkoviště pro 552 automobilů, skončil v pondělí 6. října 2008 kompromisem. Děti Země totiž uzavřely s investorem, firmou InterCora, smlouvu o snížení a kompenzaci negativních dopadů stavby na životní prostředí. Firma se zavázala vybudovat v ul. U Prazdroje vyhrazené jízdní pruhy pro veřejnou dopravu a dále zajistit snížení hlukové zátěže nejméně o 3 decibely. Děti Země oproti tomu stáhly své odvolání proti územnímu rozhodnutí a zavázaly se, že proti výstavbě nebudou nadále právně vystupovat.

Smlouva řeší hlavní problémy záměru, na které jsme od začátku upozorňovali, tedy zvýšení počtu aut a související nárůst hluku,“ říká Martin Hyťha z Dětí Země a dále uvádí: „Díky vyhrazeným jízdním pruhům budou moci trolejbusy a autobusy plynule projíždět ulicí U Prazdroje i v době dopravní zácpy. Snížení hluku pod hygienický limit pak vyrovná hlukový nárůst způsobený provozem obchodního centra.“

Jakým způsobem bude hluková zátěž snížena záleží na investorovi – může se jednat například o snížení nejvyšší povolené rychlosti na 30 km/h a umístění pevného radaru, nebo o instalaci nízkohlučného povrchu vozovky.

Dalšími závazky InterCory v souvislosti s výstavbou obchodního centra je zpracování rozptylové studie zaměřené na emise prachových částic, napojení obchodního centra na cyklostezku a provádění monitoringu hlukové zátěže i po zprovoznění obchodního centra.

Pro Děti Země uzavření smlouvy sice není optimálním řešením, považují jej ale za úspěch: „Dle našeho názoru je obchodní centrum zbytečné a nemělo by na tomto místě stát vůbec. Vzhledem k tomu, že investor vlastní pozemky a územní plán zde počítá s obchodním zařízením, by se však nemuselo povést záměr zastavit. Takto máme alespoň jistotu, že se Hornbach postaví buď s ekologickými opatřeními, a nebo vůbec,“ vysvětluje Martin Hyťha důvody, proč se nakonec Děti Země rozhodly přistoupit na kompromis.

Kontakty:

Martin Hyťha, Děti Země: 377 240 772, 606 104 784

Ing. Ivan Hlaváček, společnost InterCora, s.r.o.: 377 510 411
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí