zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Firma chce u Vyškova ničit nebezpečný odpad

15.10.2008
Odpady
Firma chce u Vyškova ničit nebezpečný odpad

Pustiměř - Materiály, jež obsahují toxické látky, chce soukromý podnik čistit a dál prodávat. Vedení obce Pustiměře má k záměru několik výhrad.

Vytěžit co nejvíc z nebezpečných odpadů, které dnes zpravidla končí ve spalovnách. To je záměrem společnosti Technologie pro využívání odpadů, která plánuje postavit svoji pobočku na Vyškovsku, a to v areálu podniku Ekotermex.

Jejím cílem je vybudovat tam zařízení, které v podstatě vyčistí odpady od nebezpečných látek. Nekontaminované suroviny pak bude dál prodávat. „Nebezpečné látky může obsahovat například zemina. Potom, co projde naším zařízením, tam zbude jen zlomek škodlivin. Ty se zlikvidují ve spalovně a zůstane zcela čistý materiál,“ objasnil pracovník firmy Technologie pro využívání odpadů Rudolf Kaplánek.

Společnost ovšem nebude čistit jen zeminu, ale i další materiály obsahující nebezpečné látky, například kov. „Jakmile suroviny projdou celým procesem čistění, budeme je nabízet stavebníkům nebo hutím,“ doplnil Kaplánek.

Zařízení podniku by mělo vyrůst poblíž Pustiměře. Ačkoliv se vedení obce záměr podniku docela zamlouvá, má k němu jisté výhrady. „Většinou vane vítr od vyškovské spalovny směrem k naší obci. Obáváme se tedy zplodin, které z nového zařízení půjdou. Právě proto budeme trvat na tom, aby bylo monitorované, co vlastně uniká do ovzduší,“ vysvětlil pustiměřský starosta Miloš Nevřala.

Podle pracovnice firmy Ivany Korvasové ovšem žádné zplodiny do ovzduší nepůjdou. „Jde totiž o uzavřenou technologii, ne o spalování nebo jinou likvidaci. Budeme v podstatě destilovat těkavé látky, které dávají odpadům nebezpečné vlastnosti,“ objasnila Korvasová.

Aby nemohly při destilaci unikat nebezpečné plyny, budou prý proces jistit filtry s aktivním uhlím, které podle pracovníků firmy do sebe můžou bez problémů nasát škodliviny. „Je to stejné, jako když se filtrují jedy v plynových maskách. Výhodou je, že do spalovny jde potom jen desetina z dvaceti procent původního objemu odpadů,“ ujišťoval Kaplánek.

Ale tato tvrzení nejsou pro vedení obce Pustiměř moc přesvědčivá. „Budeme trvat na monitoringu, který by měla dělat nezávislá firma nebo úřad,“ řekl pustiměřský starosta.

Zařízení na čištění odpadů od nebezpečných látek je velké zhruba jako nákladní auto. Podle Kaplánka pracují v České republice už tři takové jednotky.

Po zahájení činnosti každého modulu hygienici, pracovníci odboru životního prostředí a specialisté na ovzduší zjišťují dopad na zdraví obyvatel.

Vyškovský deník

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí