zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Pod ostravskými lagunami se začala čistit spodní voda

16.10.2008
Geologie
Pod ostravskými lagunami se začala čistit spodní voda

Likvidace takzvaných ostravských ropných lagun pokračuje. Jedna z největších ekologických zátěží v České republice prochází testovací těžbou a teď už začala pracovat i čistírna kontaminované vody. Odtěžení a spálení stovek tisíc tun zaplatí stát z výnosů privatizace. 

Na lince se do lagunové hmoty smíchané s vápnem přidává uhelná drť. Výsledkem je alternativní palivo, kterého budou stovky tisíc tun. "Dosavadní provoz zkušební výroby nevedl k zaznamenání zvýšených koncentrací škodlivin na sídlišti Fifejdy, kde je ten monitoring pozorován Státním zdravotním ústavem," říká Alena Orlíková z firmy Geosan, která likvidaci lagun zajišťuje.

Teď se čeká na integrované povolení celkové těžby, tedy na plný výkon. "Žádost jsme podali na Krajský úřad minulý týden. Očekáváme, že zhruba do půlroku by měl být tento proces ukončen," dodává Orlíková. Pak to bude vypadat tak, že lagunovou hmotu převezou železniční vagóny k jednotlivým odběratelům. Třeba do elektrárny nebo až do Polska. Tam se smísí s uhelným prachem a spálí.

Další změnou je, že definitivně padl nápad vyrábět tuto směs v Ostravě-Heřmanicích. Proti tomu se totiž ostře postavili místní obyvatelé.

Co už naopak existuje, je čistírna kontaminované podzemní vody. Voda se v ní vyčistí a vrátí zpátky pod zem. "V první polovině příštího roku bude technologie rozšířena, celkový přečišťovací výkon bude 18 litrů za sekundu," říká Dušan Konečný, který na čištění vod bude dohlížet. Celkem čistírnou protečou tři miliony kubíků vody.

Do roku 2010 musí zmizet z lagun téměř půl milionu tun ropných kalů, které se tady zadržovaly prakticky celé minulé století. Dalších deset let potrvá přeměna tohoto zničeného místa na důstojný lesopark. Stát za to zaplatí více než 2,5 miliardy korun.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí