zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Soudní znalec: Hluk na Rolsberské převyšuje limity

17.10.2008
Protihlukové bariéry
Hluk
Soudní znalec: Hluk na Rolsberské převyšuje limity

Olomouc - Obyvatele olomoucké Rolsberské ulice, která je hlavní cestou na Přerov, se už několik let potýkají s nadměrným hlukem od projíždějících aut. Několik tamních obyvatel kvůli tomu už vloni zažalovalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Teď však mají v ruce znalecký posudek, jenž si vyžádal Okresní soud v Olomouci a dokument jejich stížnosti potvrzuje. Hladina hluku podle soudního znalce povolené limity převyšuje.

„Venkovní hluk noční i denní je všude překročen. Vysoký je i vnitřní, který mám nejvyšší doma asi já. Přitom mámě všichni účinná moderní okna s izolačními dvojskly. Ale nepomáhá to,“ uvedl Jiří Skopal, jeden z pěti žalobců s tím, že před soudem by se všechny strany mohly potkat na přelomu roku.

Už předchozí šetření ukázalo, že hluk v odpoledních hodinách překračuje povolenou hranici o tři decibely. „Kvůli nadměrnému hluku jsme již museli na vlastní náklady vyměnit okna. Je to prostě nepříjemné i větrat se snažím okny odvrácenými od cesty. Doufám, že nám aspoň část nákladů silničáři proplatí,“ postěžovala si Ludmila Vémolová, která obývá dům v Rolsberské ulici.

„Na základě výsledků měření a uvedeného rozboru doporučuji zajistit co nejrychlejší snížení hladin hluku. Omezením intenzity dopravy, zvláště kamiónů a těžkých nákladních vozidel, na ulici Rolsberská a Lipenská, omezení nákladní dopravy na příjezdových komunikacích k OC Hornbach či zvážit počet a umístění semaforů na ulici Rolsberské,“ uvedl soudní znalec na závěr svého posudku.

Podle tiskové mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Martiny Vápeníkové, ŘSD Správa Olomouc provádí v současné době aktuální měření hlukové zátěže takzvané vnější hladiny hluku.

„Mělo by být hotové do konce října a ještě do konce letošního roku bychom rádi provedli i měření vnitřní hlukové zátěže. Na základě zjištěných výsledků a hlavně přidělených financí bychom pak chtěli do konce roku 2009, kdy nám končí výjimka Krajské hygienické správy, zrealizovat protihluková opatření ve formě výměny oken,“ dodala mluvčí.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí