zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Dopis primátoru Ostravy: umožněte provedení studie vlivu znečištěného ovzduší na zdraví

20.10.2008
Ovzduší
Dopis primátoru Ostravy: umožněte provedení studie  vlivu znečištěného ovzduší na zdraví

OSTRAVA - Přehodnocení negativního stanoviska města k provedení studie o vlivu znečištění na zdraví obyvatel požaduje sdružení Arnika v otevřeném dopise (1), který včera, 16. října, zaslalo primátoru Ostravy Petru Kajnarovi. S návrhem studie přišel tým odborníků vedený MUDr. Radimem Šrámem, DrSc. z Ústavu experimentální  medicíny Akademie věd České republiky. Jako zkoumané osoby se jí měli zúčastnit městští strážníci. Město  se však k  záměru staví negativně s vysvětlením, že letos již byl zadán komplexní výzkum kvality ovzduší na Ostravsku pod vedením Zdravotního ústavu Ostrava (2). „Vedení Ostravy by nemělo odmítat specializovaný výzkum, jehož výsledkem bude posouzení vlivu na lidské zdraví konkrétních osob. Takový projekt může být jedině přínosem. Navíc město nemusí investovat finanční prostředky, zapotřebí je pouze souhlas s účastí strážníků,“ zdůraznila tisková mluvčí Arniky Zora Kasiková.

Studie na strážnících či dopravních policistech byly provedeny již v mnoha zemích, v České republice se jí účastnili například strážníci v Praze nebo Teplicích. Právě tato skupina lidí je pro výzkum vhodná, neboť tráví většinu své pracovní doby venku, vystavena působení znečištěného ovzduší. „Přijde mi minimálně podivné, že město, které se potýká s nejhorším znečištěním ovzduší v republice vůbec, odmítá studii o vlivu znečištění na lidské zdraví, navíc za daných podmínek,“ vyjádřila se k situaci Vendula Kubačáková z ostravské pobočky Arniky. „Nikdo přirozeně nemůže město nutit, aby ke studii dalo svolení, nicméně se domníváme, že tato studie by byla pro řešení znečištěného ovzduší jedině přínosem. Fakt, že zdejší ovzduší zdraví rozhodně neprospívá, je každému znám, ale nyní se nabízí možnost zjistit, jak závažný dopad na lidské zdraví vlastně je. Pan doktor Šrám bude s městem dále jednat a pevně věříme, že nakonec dostane pozitivní odpověď,“ dodala Kubačáková

Provedení studie podporují i další odborníci jako například Eva Rychlíková z ústředí České inspekce životního  prostředí či Jarmila Krebsová z tiskového oddělení ministerstva životního prostředí. Překvapení nad odmítnutím studie vyjádřila i ředitelka České inspekce životního prostředí Eva Tylová (4. října na besedě s občany v Ostravě-Porubě).

Tisková zpráva sdružení Arnika

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí