zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Tři země, tři školy a úspora energií

23.10.2008
Energie
Tři země, tři školy a úspora energií

Dne 13.10.2008 uspořádalo občanské sdružení Energy Centre České Budějovice za finančního přispění Společnosti tří zemí exkurzi do  hornorakouského Rohrbachu pod názvem „Tři země, tři školy a úspora energií“. V rámci rozvíjení přeshraničních vztahů mezi Jihočeským krajem a Horním Rakouskem byla podpořena již čtyři roky trvající spolupráce mezi Obchodní akademií z Písku a Obchodní akademií z Rohrbachu. Ta se zároveň stala hostitelem tohoto mezinárodního setkání. Do projektu se dále zapojilo i Dolní Bavorsko, kde byla oslovena Střední odborná škola z Pasova.

Rohrbašská Obchodní akademie

Pro vzájemné poznání všech zúčastněných škol posloužily jejich krátké prezentace, které přednesli zástupci z řad studentů a učitelů.  

Představení škol proběhlo ve společenském centru rohrbašské Obchodní akademie pyšnící se novým rozsáhlým komplexem budov, který navštěvuje až 1000 studentů a disponuje 40 učebnami. Celá třetina těchto tříd je provozována jako laptopové učebny, tzn. každý z žáků je povinen zakoupit si do druhého ročníku studia vlastní notebook, se kterým v průběhu dalších let denně pracuje. Celá škola je postavena v moderním stylu, s čímž souvisí i zavedení tzv. elektronické třídní knihy, která je centrálně propojená s celým počítačovým systémem. Pro žáky zaměřené na obor gastronomie je v prostorách školy zřízena moderní prostorná kuchyně, kde v rámci své praxe každodenně připravuje 12 studentů, pod odborným dohledem, pokrmy pro školní jídelnu. Škola je také vybavena malou restaurací, která slouží v první řadě pro zacvičení učňů – servírek a číšníků, ale může být také využívána místními obyvateli.         

Prohlídka rohrbašské Obchodní akademie přinesla škole z Písku a z Pasova řadu podnětů pro jejich další rozvoj.

Nové sportovně rekreační centrum

Dalším bodem v programu byla návštěva nově zřizovaného střediska pro zimní sporty. Městečko Ulrichsberg, vzdálené cca 15 km od Rohrbachu, je vyhlášeným místem pro konání okresních, krajských i hornorakouských mistrovství v běhu na běžkách. Vedle velkého informačního centra, které bude během závodů sloužit jako sportovní zázemí pro soutěžící, se v přilehlém okolí vybuduje i 23 menších domů –dřevostaveb, tzv. prázdninová vesnička. V době mimo mistrovství bude centrum využíváno na výstavy s tématikou dřevo a návštěvníci si budou moci na simulátoru, prvního toho druhu v Evropě, vyzkoušet i kácení stromů. Dále zde bude provozován obchod s potravinovými výrobky od místních statkářů na podporu regionálního zemědělství, informační centrum, přednáškový sál, tělocvičny, sauny,… Celý komplex včetně prázdninové osady bude vytápět přilehlá výtopna na štěpky, která bude plně automatizována. K přitopení v jednotlivých budovách bude stačit pouhý ovladač, kterým se v objektu navolí požadovaná teplota. Do rekreačního střediska se začlení i již realizované stavby tří srubů, u nichž je zajímavostí, že každá dřevostavba byla vybudována z jiného dřeva, jinou firmou a tedy i jinou stavební technologií. Stejně tak se sruby liší svým vzhledem a tvarem. Otevření sportovně rekreačního střediska v budoucnu nazývaného Waldkompetenzzentrum je plánováno na jaro příštího roku.

Spolupráce škol v budoucnu

Exkurze si kladla za cíl upevnit přeshraniční vztahy Jihočeského kraje a Horního Rakouska, navázat bližší kontakty mezi zahraničními studenty a učiteli a přiblížit nové, šetrnější způsoby výstavby a vytápění.   

Mezinárodní setkání našlo u všech zúčastněných velkou odezvu. Mezi řediteli škol byla dohodnuta i jejich další spolupráce spočívající mimo jiné i ve vzájemném porovnání energetické náročnosti školních budov vztaženou na jednoho žáka. Při tomto odborném úkolu jim bude pomáhat právě Energy Centre České Budějovice.

Občanské sdružení Energy Centre České Budějovice (ECČB), založené v roce 1998, je poradenské středisko, které nabízí nezávislé a bezplatné poradenství v oblasti efektivního hospodaření se všemi druhy energií, úspor energií a možností využívání obnovitelných zdrojů energie. Poradenství je poskytováno mj. v oblastech: zdroje a rozvody tepla (včetně alternativních), energetika budov, zateplování budov, regulace a měření výroby a dodávky tepla, průmyslová energetika, sluneční zařízení, tepelná čerpadla a možnosti získání dotací.

Kontakt pro dotazy:

Mgr. Ivana Klobušníková

Energy Centre České Budějovice

Tel:      387 312 580

Mobil:  777 030 313

E-mail: ivana@eccb.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí