zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Na Ostravsku, Karvinsku a Třinecku přetrvává špatná kvalita ovzduší

18.12.2008
Ovzduší
Na Ostravsku, Karvinsku a Třinecku přetrvává špatná kvalita ovzduší

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ - Již od víkendu přetrvává zhoršená kvalita ovzduší v oblasti Ostravska, Karvinska a Třinecka.  Nejhorší situace je v Ostravě a na Karvinsku, kde jsou limity pro výskyt polétavého prachu v ovzduší překročeny již více než pětinásobně.


Denní limit pro polétavý prach je 50 mikrogramů prachu na metr krychlový, v Ostravě Přívoze bylo dnes ráno naměřeno 211 mikrogramů, ve Věřňovicích na Karvinsku dokonce 270 mikrogramů.

„Žádáme spoluobčany, kteří žijí a podnikají v této lokalitě, aby v těchto dnech svým jednáním minimalizovali množství vypouštěných škodlivin do ovzduší. Provozovatelé velkých zdrojů mohou ke zlepšení stávající situace přispět tím, že optimalizují výrobu za účelem minimalizace vypouštění znečišťujících látek do ovzduší. Občané by měli být více ohleduplní ke svému okolí a zejména v těchto dnech využívat ekologická paliva ve svých domácích topeništích a při cestách přednostně využívat služeb městské hromadné dopravy,“ uvedla k situaci mluvčí krajského úřadu Petra Špornová.

Hygienici lidem doporučují omezit pobyt venku. Zvýšené koncentrace znečišťujících látek v ovzduší nemusí přímo vyvolat onemocnění, ale často mají za následek zhoršení nemocí, především nemocí dýchacích cest a srdečně cévních. Snižují odolnost organismu, který pak snadněji podlehne virovým či bakteriálním infekcím.


Autor / zdroj: Mediafax
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí