zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Kutné Hoře proběhl čtvrtý cyklus Vzdělávacího programu – Minimalizace odpadů

21.01.2009
Odpady
V Kutné Hoře proběhl čtvrtý cyklus Vzdělávacího programu – Minimalizace odpadů

Odpadové hospodářství v obcích je komplikovaná a nákladná záležitost. Občané vidí často pouze to, že platí vysoké poplatky za odpady a že nejsou včas vyvezené kontejnery. Jak složité je optimalizovat svoz odpadů a další nakládání s ním vědí hlavně úředníci, kteří mají odpadové hospodářství v obci na starost. Dvanáct z nich se proto rozhodlo zúčastnit se Vzdělávacího programu – Minimalizace odpadů, jehož čtvrtý cyklus v Kutné Hoře pořádalo na konci roku 2008 občanské sdružení Ekodomov.


Obce plánují upravit systém sběru odpadů, zřídit sběrné dvory, kompostárny a v jednom případě dokonce připravují projekt stavby spalovny, a tak všechny účastníky zajímalo, jaká se k jejich záměrům vztahuje legislativa, jaká jsou technická řešení jejich situace, kde mohou získat pro své projekty peníze, a jakým způsobem nejlépe komunikovat s občany. Během osmi výukových dnů přednášeli odborníci na tato i mnohá další témata a odpovídali na dotazy účastníků. Ti si pak mohli své čerstvě nabyté znalosti ověřovat a prohlubovat i doma pomocí lekcí e-learningu, které byly v rámci programu vytvořeny. Pro úspěšné absolvování kurzu musel každý ze zúčastněných vypracovat individuální projekt pro zlepšení hospodaření s odpady ve své obci. Projekty poslouží jako příprava pro grantové žádosti, které bude mnoho obcí podávat, aby získaly peníze pro realizaci svých záměrů.

Jak bylo během celého kurzu i z projektů patrno, úředníci si jsou vědomi mnoha překážek, které jim při zlepšování odpadového hospodaření v obci a služeb pro občany stojí v cestě, přesto se rozhodli to nevzdávat, jak to dokladuje například závěr projektu paní Schejbalové z obce Chroustovice: „K vybudování sběrného dvora přistupujeme s vědomím všech rizik i nákladů na provoz, ale především s přesvědčením, že touto dobrou věcí prospíváme občanům, obci, životnímu prostředí a tím všemu živému, hlavně nám - lidem, současným i budoucím.“

Vzdělávací program – Minimalizace odpadů, který je akreditován Ministerstvem vnitra, byl vytvořen a ověřen za finanční podpory Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu ČR.

Další informace o kurzu a jeho dalším konání naleznete na stránkách www.ekodomov.cz pod odkazem Naše činnost / Vzdělávací program – Minimalizace odpadů. Pod tímto odkazem najdete taktéž sborník přednášek v pdf formátu i e-learningový kurz, který je po registraci volně přístupný.

 

Bližší informace: Magdalena Férová, magdalena.ferova(at)ekodomov.cz,                739 5...       

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí