zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Rusko Ondřeje Soukupa

24.01.2009
Příroda
Rusko Ondřeje Soukupa

Byla by to v zásadě běžná havárie. Počátkem ledna v altajských horách zmizel vrtulník Mi-8 s osmi pasažéry a třemi členy posádky na palubě. Každý rok se stávají podobné havárie, technika je často stará a příroda je krutá.

Jenže na palubě vrtulníku společnosti Gazpromavia nebyli ledajací pasažéři. Nejznámější z nich byl představitel prezidenta ve Státní dumě Alexandr Kosopkin, ale byli tam i poslanec, vicepremiér Republiky Altaj nebo i vysoký kremelský úředník. Po třídenním pátrání pohraničníci objevili trosky vrtulníku na sklonu Černaja. V teplotě -35 °C přežili tři pasažéři, včetně altajského vicepremiéra Anatolije Bannych, a druhý pilot Maxim Kolbin.

Potud příběh z drsných hor. Brzy se ale začaly odkrývat méně heroické stránky celého příběhu. VIP pasažéři vrtulníku si na Altaj přijeli zastřílet. Měli prý licenci na odstřel dvou horských koz. To je pravděpodobné, už proto, že jedním z lovců byl předseda altajského výboru pro ochranu přírody Viktor Kajmin, který povolení vydává.

Na fotografiích, které pořídili záchranáři, jsou ale vidět i jiná zvířata, jejichž těla z vrtulníku vypadla při havárii. Jsou to vzácné altajské horské ovce argali (Ovis ammon ammon), druh zanesený do Červené knihy coby kriticky ohrožený vyhynutím. Navíc to vypadá, že VIP lovci stříleli tato zvířata přímo z vrtulníku, což je podle ruského zákona trestný čin.

Jenže podle místních ochránců přírody je to pro VIP lovce normální praxe. Ještě z dob Brežněva, který byl vášnivým lovcem, se zachovala tato praxe. Jenže tehdy se takto stříleli jedině vlci. Ovce se ale na rozdíl od běžících vlků dají střílet jednodušeji. Vyděšené hlukem vrtulníku se semknou do kruhu a lovec si tak může vybrat, které zvíře odstřelí.

Podle některých indicií se vrtulník zřítil, právě když manévroval, aby lovci měli co nejlepší výhled, a rotorem zavadil o skalní výstup. Těm čtyřem zastřeleným ovcím na palubě vrtulníku to už bylo naprosto jedno.

Autor je redaktorem HN

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
BUREAU VERITAS CZECH REPUBLIC, spol. s r.o.
17
1. 2018
17-18.1.2018 - Seminář, školení
Praha
18
1. 2018
18.1.2018 - Konference
Praha
19
1. 2018
19-21.1.2018 - Seminář, školení
Praha 6
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí