zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Brdy? Jen nezajímavá příroda

24.01.2009
Příroda
Brdy? Jen nezajímavá příroda

PRAHA - Středočeský hejtman David Rath (ČSSD) nenajde v ministerstvu životního prostředí spojence pro návrh zkomplikovat výstavbu americké radarové základny v Brdech tím, že by se z tohoto území stala chráněná krajinná oblast (CHKO) a později případně i národní park.

Rath uložil náměstkovi Miloši Peterovi, aby začal projednávat možnost ochrany přírody v Brdech. Podle náměstka ministra životního prostředí Františka Pelce však jsou sice Brdy tichou oblastí, kde přežívá například i rys ostrovid, ale prý nesplňují kritéria pro vyšší ochranu. Míra dochovaných přírodě blízkých ekosystémů není vysoká, převažují zde monokultury smrku, a proto v žádných koncepčních dokumentech resortu životního prostředí v uplynulých 15 letech a ani v poslední strategii vyhlašování chráněných krajinných oblastí a národních parků z loňského roku, se s vyhlášením Brd za chráněnou krajinnou oblast, natož národní park, nepočítá, zlehčil význam Brd pro ČTK Pelc. Brdy prý ochranáři sledují, z vojenských újezdů je ale údajně například Doupov v západních Čechách větším přírodním unikátem.

Ministerstvo životního prostředí spolu s Ministerstvem obrany ČR a generálním štábem proto nyní pro tuto oblast hledají vhodnou formu zajištění zvýšené ochrany. Věru pokrytecká snaha. Národní parky musí splnit některá zákonná kritéria a měly by reflektovat i mezinárodní kritéria Světového svazu pro ochranu přírody, a ta v prostoru Brd prostě neodpovídají, nachází výmluvu Pelc. Není divu, když jeho nadřízený, ministr životního prostředí Martin Bursík, je horlivým stoupencem výstavby radarové základny USA v Brdech! Osud Brd je mu lhostejný...

Zdroj: Haló noviny

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí