zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zelené město

26.01.2009
Obecné
Zelené město

Pokud se až dosud obyvatelům velkých měst stýskalo po životě v zeleni, museli se jednoduše odstěhovat jinam. Projekt nizozemského studia MVRDV ovšem vrací přírodu přímo mezi mrakodrapy.

Výškovým budovám bývá zpravidla vyčítán nepříliš ekologický provoz a příliš studený design. Po první vlaštovce, slavné londýnské "Okurce" od Normana Fostera, jež coby eco-friendly mrakodrap maximálně využívá denního světla či přirozené ventilace, přichází nizozemské studio MVRDV s komplexem staveb obložených zahradami.

Rotterdamští architekti Winy Maas, Jacob van Rijs a Nathalie de Vriesová přišli s návrhem osmi výškových domů, které se již na první pohled od běžných mrakodrapů zcela liší. Jejich "homole", které by měly v budoucnu kompletně obrůst travou, budou stát v jihokorejském městě Kwangdžu, asi 35 kilometrů jižně od Soulu.

Nový projekt se nachází v těsné blízkosti jezera a zalesněných kopců - zřejmě proto se autoři z MVRDV nechali inspirovat horami. Osm navržených staveb dokonale zapadá do přirozeného vzhledu krajiny. Budou vystavěny na kruhovém půdorysu a mají být různě vysoké, přičemž nejvyšší dům obsáhne 54 pater. Architekti plánují, že porostlé travou budou věže již v okamžiku dokončení.

Proto také vymysleli unikátní systém, který celému komplexu zajistí samozavlažování. Zeleň nepřinese jen přírodu do města, ale bude současně sloužit i jako tepelné izolace.

Jednotlivé stavby budou mít vlastní atrium s přírodním světlem a ventilací. V nižších patrech věží budou průchody do vnitřních parků a zahrad - ty nejen zlepší klima i vnitřní ventilaci domů, ale zároveň zaručí skutečné bydlení v přírodě.
Investoři předpokládají, že zabydlením osmi "homolí" vznikne prakticky nové město se 77 000 obyvateli.

Jakkoli jsou zatravněné věže architektonickým unikátem, nabízejí standardní mix podobných městských center: tedy 200 000 m2 pro byty, stejně velkou plochu pro obchody, kulturní centra a volnočasové aktivity a 48 000 m2 pro kanceláře. Slavnostní otevření zelených mrakodrapů v Kwangdžu je naplánováno na podzim roku 2011.
-

Vizualizace studio MVRDV: S přírodou se počítá: projekt rotterdamských architektů pro jihokorejské Kwangdžu využívá zeleň nejen z estetických důvodů, ale i pro zajištění tepelné izolace a vnitřní ventilace mrakodrapů.

AUTOR: Michala Komrsková

Zdroj: Víkend

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí