zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kolínská elektrárna plánuje skládku uhlí zakrytovat do roku 2010

28.01.2009
Ovzduší
Kolínská elektrárna plánuje skládku uhlí zakrytovat do roku 2010

Kolín - V současné chvíli žádáme o změnu integrovaného povolení. Jde o jiný způsob zakrytování skládky. Chceme, aby to byla stavba i s bočními stěnami, předesílá náměstek ředitele Jaroslav Rezek s tím, že zároveň hodlá elektrárna používat více druhů uhlí a rozšířenou plejádu biomasy.

Od Nového roku změnila Elektrárna Kolín název na Dalkia Kolín. Důvodem je zápis rozhodnutí jediného akcionáře – společnosti Dalkia ČR - do obchodního rejstříku. Členem skupiny Dalkia je kolínská elektrárna od ledna 2007.

Místopředseda představenstva a ředitel Dalkie Kolín Rostislav Krempaský mimo jiné ujistil, že toto rozhodnutí neznamená jen změnu v obchodním názvu, ale především další prohlubování fungování společnosti směrem k ochraně a zlepšování životního prostředí.

V tomto směru je elektrárna pod drobnohledem veřejnosti zejména co do ochranné zdi u skládky uhlí a zakrytování skládky. Zeď se příliš nesetkala s nadšením občanů, do celé věci vstoupil městský odbor životního prostředí, věc řeší i inspekce životního prostředí. Vlastník dosáhl na určitou kvalitu uhlí a zažádal o změnu užívání paliva, čímž vznikla diskuze, zda je vhodné či nevhodné pro podmínky elektrárny. Opět přišly ke slovu orgány činné v ochraně životního prostředí.

„Otázky ze strany města Kolína byly, zda bude toto snažení přeneseno do zatížení životního prostředí,“ naznačil starosta Jiří Buřič s tím, že radní chtějí být pravidelně informováni o vývoji situace a záměrech vlastníků, protože přece jen historicky docházelo k obtěžování lidí bydlících v okolí prašností ze skládky uhlí.

„Jak náš odbor sleduje, vypouštění škodlivin do ovzduší, je v normách, v Kolíně dokonce zpřísněných,“ uvedl starosta.

Elektrárna nyní řeší skládkování a obsah síry v novém uhlí. Prašnost by se měla vyřešit krytou skládkou, což bude ovšem pro elektrárnu znamenat změnu postupů při zásobování palivem, protože zásoba se sníží na polovinu ze současných 8000 tun.

„V současné chvíli žádáme o změnu integrovaného povolení. Jde o jiný způsob zakrytování skládky. Chceme, aby to byla stavba i s bočními stěnami,“ předesílá náměstek ředitele Jaroslav Rezek s tím, že zároveň hodlá elektrárna používat více druhů uhlí a rozšířenou plejádu biomasy, samozřejmě při dodržení platných emisních limitů. „Zakrytování skládky by mělo být hotové do konce roku 2010,“ dodal.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí