zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ptákem roku se stal skorec vodní

01.02.2009
Příroda
Ptákem roku se stal skorec vodní
Skorec vodní
Skorec vodní

Praha - Ptákem letošního roku se stal skorec vodní, neboli vodní kos. Ti, kdo by ho rádi spatřili, se budou muset vydat k bystrým horským říčkám a potokům. Vítěze soutěže vyhlásila tradičně Česká společnost ornitologická (ČSO).

Opeřence velikosti kosa, který na první pohled zaujme bílou náprsenkou a na druhý pohled ukáže, že se umí pohybovat pod vodou, představí společnost ve čtvrtek na tiskové konferenci v Národním muzeu. "Přítomni budou také britští experti, kteří přijeli do Prahy na seminář o celoevropském monitorování ptactva," řekl ředitel ČSO Lukáš Viktora. Monitorování ptactva Evropy, které koordinují Češi, pomáhá při ochraně přírody.

Až na svítivě bílou náprsenku hnědočerný skorec je ohrožen znečišťováním vodních toků, regulací potoků a jinými melioračními úpravami.

Skorec je jediným zástupcem řádu pěvců, který si hledá potravu pod vodní hladinou. Živí se larvami vodního hmyzu, drobnými korýši, plži a malými rybkami, které najde na kamenitých a štěrkovitých dnech potoků. Většinou se potápí v místech, kde voda není hlubší než metr. Pod vodou zůstává až půl minuty. Zahlédnout ho lze často, jak poskakuje na balvanech v říčních korytech a jak se brodí mělčinami.

Hnízda ve tvaru koule s postranním oválným otvorem pro vlet si skorci budují nejraději na zalesněných březích potoků. Hnízdit začínají brzy na jaře. Na zmeliorovaných potocích nenacházejí příliš vhodné možnosti k hnízdění, proto jim ochránci přírody pomáhají vyvěšováním polobudek na vhodná temná místa. Někdy si skorci upevňují hnízda i na spodní konstrukce mostů nad řekami a potoky.

Skorci jsou stálí, krátkodobě se toulají jen v případě, že hladina jejich domovského potoka zamrzne.

Loni vyhlásili ornitologové ptákem roku racka chechtavého. Kampaň organizuje Česká společnost ornitologická od roku 1992. Postupně tak ornitologové zpopularizovali například skřivana, rorýse či orla.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí