zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Cehnice se konečně zbaví nebezpečné skládky

30.01.2009
Odpady
Cehnice se konečně zbaví nebezpečné skládky

Cehnice (Strakonicko) - V Cehnicích na Strakonicku se lidé bojí každého deště, nutně potřebují ochranu proti povodním. Jenže stavbu opatření blokuje obří skládka, leží na břehu protrženého rybníka, který při větší vodě ohrožuje obec. Tuny odpadků se tam hromadí už 35 let, hráz kvůli tomu nelze opravit a rybník odbahnit. Likvidace je na majiteli, kterým je kraj a pozemkový fond.

Staré ledničky, kočárky, suť, popílek, pneumatiky jsou pouhým okem patrným vzorkem skládky, která vznikla v 80. letech. Teď se sune do míst, kde bývala vodní plocha. V tělese dvouhektarového rybníka voda teď není. Odtekla, když se protrhla hráz, rákosím si razí cestu jen potok. Pokud se při dešti zvedne jeho hladina, zaplavuje některé chalupy. Místní obyvatel Otmar Aleš prohlásil: "Voda škody udělá určitě, ale s usazeným bahnem se potom potýkáme hodně dlouho."

Šest let zastupitelé situaci řeší, zatím postavili alespoň opěrnou zeď, která má ochránit domy. Další projekty blokuje černá skládka. Dokud nezmizí, obec nedostane dotace na opravu a odbahnění rybníka. "Rybník zcela ztratil retenční schopnost. Máme samozřejmě strach, od roku 2002 tu byly další dvě větší povodně," uvedla starostka Cehnic Helena Sosnová (nez.).

Pozemky pod skládkou patří státu a kraji. Vlastníci podle starostky několik let váhali, nakonec se však dohodli. Společně připravují projekt na likvidaci této ekologické zátěže, slibují, že začnou ještě letos. "Dojde k podpisu smlouvy s pozemkovým fondem na odstranění této nebezpečné skládky," potvrdil radní Jihočeského kraje Karel Vlasák (ODS). Mluvčí pozemkového fondu Michal Bureš doplnil: "Bude započato se sanací, počítáme tak asi v březnu, dubnu." Úklid břehu si vyžádá kolem 12 milionů korun. Kraj a pozemkový fond teď upřesňují, kolik kdo zaplatí.

Likvidace černé skládky potrvá asi dva měsíce, odbahnění rybníka plánují jeho majitelé na příští rok.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
UŽITEČNÉSEMINÁŘE.CZ
28
11. 2017
28.11.2017 - Seminář, školení
Praha,
Konferenční centrum CITY - Pankrác
ASIO, spol.s r.o.
15
12. 2017
15.12.2017 - Ostatní akce
od 09:30 do cca 11:00, na YouTube
Vodní zdroje Ekomonitor
6
2. 2018
6-7.2.2018 - Konference
hotel DAP, Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí