zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kubě i okolí dělá starosti perutýn ohnivý

08.02.2009
Příroda
Kubě i okolí dělá starosti perutýn ohnivý
Kubánské úřady varovaly, že v kubánských pobřežních vodách se povážlivě rozmáhá prudce jedovatá a také velmi žravá ryba perutýn ohnivý. Napsal to list El Nuevo Herald, který vychází v Miami. Dodal, že invaze perutýna znepokojuje i Floridu, Severní Karolínu, Bahamy a další oblasti.
    Ryba, pro niž má španělština kvůli její dekorativnosti také název "mořský vějíř", pochází z teplých vod Tichého a Indického oceánu. Do Mexického zálivu se dostala v roce 1992, kdy hurikán Andrew poškodil obří akvária v Key Biscayne na Floridě. V roce 1997 byla zaznamenána u severních břehů středokubánské provincie Villa Clara a od té doby se rozšířila na celé severní a část jihovýchodního pobřeží ostrova.
    Kubánské úřady varovaly lidi před kontaktem s jejími dlouhými ostny, jejichž jed způsobuje člověku velké bolesti, nevolnost, křeče, případně i dýchací potíže. Rybářům doporučily, aby ji v případě náhodného ulovení nevraceli do moře.
    Zároveň uvedly, že perutýn svou žravostí a reprodukční schopností ohrožuje ekosystém pobřežních útesů.
    List se také zmiňuje o údajích amerických vědců, podle nichž vzrostl v letech 2004 až 2008 počet perutýnů ve vodách Severní Karolíny skoro desetkrát. Následkem je decimování ryb na nižším stupni potravinového řetězce.
Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
21
1. 2021
21.1.2021 - Konference
Online
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí