zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Dostavět čistírnu odpadních vod v termínu Dvůr Králové nestihne

11.02.2009
Voda
Dostavět čistírnu odpadních vod v termínu Dvůr Králové nestihne

Dvůr Králové nad Labem - Některá města a obce už vědí s téměř stoprocentní jistotou, že nesplní jeden ze slibů, který dalo Česko Evropské unii. Tedy závazek, že obce s víc než dvěma tisíci obyvateli, budou mít do roku 2010 vyhovující kanalizace a čističky odpadních vod. Problémem se v Hradci Králové zabýval i Svaz měst a obcí, který bude nyní usilovat o to, aby česká vláda vyjednala s Evropskou komisí změnu podmínek.

Vybudovat nebo rekonstruovat čistírnu odpadních vod nebo pouze jen dostavět kanalizaci je podle ministerstva zemědělství nutné na více než šesti stech místech, přičemž Svaz měst a obcí České republiky odhaduje, že by termín, kterým je konec roku 2010 nemuselo stihnout až 60 radnic, které by potom čekaly peněžité sankce. Plán, který ministerstvo připravilo, však ještě musí projednat vláda. Teprve potom, pokud ho schválí, bude následovat jednání s Evropskou komisí. Tu by česká strana měla přesvědčit o tom, že na zlepšení situace pracuje a že k dokončení projektu je třeba o něco více času.

Jedním z měst, které očekává problémy je Dvůr Králové nad Labem. Jak řekl tamní místostarosta Vasil Biben, rok 2010 je pro jeho radnici naprosto nereálný. Odpadní vody z královédvorských domácností dosud putují do čistírny, která patří soukromé společnosti. Vztahy mezi městem a firmou však podle Vasila Bibena nejsou ideální a dohoda o modernizaci zařízení nemožná. Problém chce radnice řešit čistírnou novou, do roku 2010 ji však postavit nestihne. "Pokud by vše pokračovalo a navazovalo na sebe, mohli bychom zahájit výstavbu čistírny vod do tří let," prohlásil Vasil Biben.

Pokud však radnice nedodrží stanovený termín rok 2010 a český závazek zůstane v platnosti, městu hrozí pokuta až milion korun. "Při ukládání pokuty budeme posuzovat v jaké fázi má obec čističku vystavěnou a od toho se bude odvíjet i výše pokuty," potvrdila mluvčí České inspekce životního prostředí Ivana Awwadová. Svaz měst a obcí nyní usiluje o to, aby česká vláda vyjednala s Evropskou komisí změnu podmínek. Podle europoslance a předsedy Svazu měst a obcí ČR Oldřicha Vlasáka (ODS) to není nemožné: "Protože Česká republika má velmi tvrdé podmínky a okolní státy zdaleka tak krátký termín nemají, například Polsko do roku 2015, prostor tam určitě je."

Ministerstvo zemědělství společně s ministerstvem životního prostředí už podklady pro nové vyjednávání s Evropskou komisí připravilo.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
21
1. 2021
21.1.2021 - Konference
Online
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí