zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ochránci přírody chystají čápům hnízda

15.02.2009
Příroda
Ochránci přírody chystají čápům hnízda

Záchranná stanice živočichů v Plzni začala připravovat čapí hnízda na přílet ptáků. Každý rok je potřeba jejich stanoviště zkontrolovat, připravit a také upravit. To vše se smí realizovat pouze se souhlasem krajského úřadu a na samostatné povolení. Plzeňské hejtmanství už několik let hnízdiště čápů bílých monitoruje a také přispívá na jejich rekonstrukce a úpravy. První akci letošního roku popisuje vedoucí Záchranné stanice živočichů v Plzni - Karel Makoň. 

Ochránci přírody z Plzně, kteří v regionu od roku 1994 upravili a zrekonstruovali více než 150 hnízd a hnízdišť, provedli První letošní rekonstrukci čapího hnízda v Chotěšově. Kvůli zbouranému starému komínu bývalé pekárny pomáhali instalovat kovovou podložku na nový stožár, který komín nahradí. Stožárem chtějí místní v obci čápy udržet.

Na kovové podložce vyroste čapí hnízdo - Autor:Karel Makoň 

Součástí stožáru v Chotěšově bude i imitace rozestavěného hnízda, které má čápy přilákat zpátky. Podle Karla Makoně by ptákům nemělo vadit, že jejich nové obydlí nebude na cihlovém komíně. Na řešení se domluvila obec s majitelem objektu i krajem. Stožár by měl být hotový do konce února.

Podobné úpravy čekají v nejbližší době hnízdiště v Plané u Mariánských Lázní a jedno v Karlovarském kraji. Ve všech případech se jedná o výměnu nosné konstrukce a přesun těžkých hnízd na bezpečnější místo. Vše se musí realizovat mimo hnízdní období, tedy zhruba do poloviny března.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí