zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kosmická elektrická plachetnice

15.02.2009
Obecné
Energie
Geologie
Kosmická elektrická plachetnice
Elektrická plachetnice využívající slunečního větru představuje revoluci v cestování vesmírnou sluneční soustavou

Elektrická solární plachetnice využívající slunečního větru, která byla vyvinuta před dvěma lety ve finském Meteorologickém ústavu, se ze stádia vynálezu rychle přesouvá směrem k realitě. Tento nový druh plavidla by mohl mít obrovský vliv na výzkum vesmíru a cestování sluneční soustavou.

Plachetnice vyvinutá dr. Pekkou Janhunenem by mohla znamenat revoluci v cestování vesmírem. Ke svému pohonu využívá pouze slunečního větru, což je nepřetržitý proud plazmy vycházející ze Slunce. Změny slunečního větru jsou mimo jiné také příčinou rozjasňování polárních září a magnetických bouří.

Plachetnice sestává z dlouhých vodivých lan a elektronové trysky napájené slunečními články, která slouží pro udržování drátů na vysokém pozitivním potenciálu. Sluneční vítr působí sice malým, ale nepřetržitým tlakem na lana a kosmické plavidlo, a posouvá ho prostorem.

„Dosud jsme se při práci na plachetnici nesetkali s žádnými závažnějšími technickými problémy. To nám umožnilo začít plánovat první zkušební mise," říká dr. Pekka Janhunen. Důležitého dílčího cíle bylo dosaženo, když se na Helsinské univerzitě ve Výzkumné laboratoři pro elektroniku podařilo vyvinout metodu pro konstrukci lan odolných proti mikrometeoritům. Tato lana se sestávají z velmi tenkých drátů, pro jejichž spojení se užívá ultrazvukového svařování. Tato nově vyvinutá technika dovoluje vzájemně spojit tenká kovová vlákna v jakékoliv geometrii, a rozvinout je v prostoru.

Elektrická plachetnice na cestování vesmírem

"Elektrická plachetnice by mohla snížit cenu všech vesmírných aktivit a také, například, pomoci při tvorbě velkých satelitů přinášejících možnost produkce „čisté" elektřiny na oběžné dráze. Tyto družice, které by obíhaly ve stálém slunečním svitu, by mohly přenášet energii na Zemi prostřednictvím mikrovln bez přerušení. Stálý výkon by byl významnou výhodou ve srovnání se zdroji solární energie na Zemi, které nemohou vyrábět elektrickou energii v noci, při oblačném počasí a v zimě, což je vážným problémem, a to zvláště na dalekém Severu," říká dr. Pekka Janhunen.

Dosavadní práce na elektrické plachetnici se uskutečnily na Helsinské univerzitě, a dále v Německu, Švédsku, Rusku a Itálii. Elektrická plachetnice je vedlejším produktem základního výzkumu uskutečněného finským Meteorologickým ústavem, který se týkal interakce slunečního větru s planetami a jejich atmosférou. V současné době je práce na elektrické plachetnici probíhající ve Finsku financována Finskou akademií a soukromými nadacemi.

První mezinárodní seminář zabývající se tímto typem vesmírných plavidel byl uspořádán 19. května 2008 v nizozemském Noordwijku.

ZDROJ:www.veda.cz, kráceno

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
22
1. 2021
22.1.2021 - Seminář, školení
Pardubice
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí