zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Některé uhelné elektrárny v EU skončí

17.02.2009
Ovzduší
Energie
Některé uhelné elektrárny v EU skončí
V čele žebříčku zemí, které budou muset do roku 2015 kvůli ekologickým požadavkům Evropské unie snížit počet uhelných elektráren nynější generace, jsou Británie a Polsko, dál následují Španělsko, Francie a Rumunsko. Ukazují to data Evropské komise (EK).

Nejvíce uhelných elektráren v Česku má energetická společnost ČEZ. Podle tiskové mluvčí Evy Novákové ČEZ počítá s limity platnými v roce 2015 a již před několika léty zahájil program obnovy výrobních zdrojů.

EU v roce 2001 přijala legislativu, podle níž je třeba v členských zemích snižovat emise obsahující oxid siřičitý a oxidy dusíku, které vznikají při spalování pevných paliv. Podle odhadů EK může úplné dodržování unijních pravidel v tomto směru předcházet ročně 13 000 předčasných úmrtí občanů evropské sedmadvacítky. Proti regulačním opatřením se stavěly některé členské státy včetně Británie, které vyrábějí elektřinu především zpracováním fosilních paliv. Také v ČR pochází ze spalování pevných paliv, hlavně uhlí, podstatná část elektrické energie vyrobené na českém území.

Podle agentury Reuters dostaly členské země možnost vybrat si, zda budou tlačit elektrárenské společnosti k investicím do "zelených" technologií, nebo zda uhelné elektrárny uzavřou maximálně do roku 2015. Sedmnáct zemí EU si údajně vybralo uzavření některých elektráren nynější generace.

Británie se tak prý například rozhodla zavřít 13 elektráren o celkové kapacitě 34,3 gigawattu a Polsko 37 elektráren o kapacitě 32 gigawattů.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí