zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Setkání EU a Afriky se zaměřilo na změny klimatu a euroafrické partnerství

20.02.2009
Obecné
Setkání EU a Afriky se zaměřilo na změny klimatu a euroafrické partnerství

Ministři životního prostředí afrických a evropských zemí se dnes společně sešli v Nairobi v rámci 25. zasedání Řídící rady Programu OSN pro životní prostředí (UNEP). Diskutovali zejména o změnách klimatu a partnerství mezi EU a Afrikou.

Setkání společně řídili český ministr životního prostředí a předseda Rady EU pro životní prostředí Martin Bursík a jihoafrický ministr životního prostředí a turistiky a předseda Africké ministerské konference pro životní prostředí (AMCEN) Marthinus van Schalkwyk.

“Je zřejmé, že evropské a africké země snadno identifikují společné ekologické problémy,“ říká Martin Bursík. „Evropa i Afrika čelí již dnes dopadům klimatických změn, jako jsou záplavy, častější vichřice, sucha a nedostatek vody. Afrika je regionem, na který dopadají klimatické změny i další ekologické problémy, jako eroze, rozšiřování pouští, odlesňování či znečištění ovzduší víc než na jakýkoli jiný region světa. A všechny tyto problémy mají jednoznačně negativní dopad na životy milionů lidí,“ dodává Bursík.

Zdůraznil také, že partnerství mezi EU a Afrikou má klíčovou roli při hledání společného řešení zmíněných problémů. „K tomu, abychom uspěli, je nezbytná podpora adaptačních opatření i transfer moderních technologií do rozvojových zemí,“ komentoval Martin Bursík dnešní diskusi. Poznamenal, že k financování adaptačních projektů i zavádění moderních technologií je třeba využít mechanismu čistého rozvoje (CDM) podle Kjótského protokolu, stejně jako využití části výnosů z obchodování s emisními povolenkami a také prostředků z Adaptačního fondu.

“Pokud tato Řídící rada opravdu přijme klíčové rozhodnutí o celosvětových právně závazných pravidlech pro používání rtuti, bude to důkazem, že UNEP dokáže udělat konkrétní a efektivní krok k řešení celosvětového environmentálního problému,” říká Martin Bursík. “Podle mého názoru bychom měli nechat také otevřené dveře k budoucí obdobné dohodě o používání dalších chemických látek, jako je kadmium či olovo,” dodává ministr.
Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
BUREAU VERITAS CZECH REPUBLIC, spol. s r.o.
7
2. 2018
7-8.2.2018 - Seminář, školení
Praha
BUREAU VERITAS CZECH REPUBLIC, spol. s r.o.
18
4. 2018
18-19.4.2018 - Seminář, školení
Praha
25
4. 2018
25.4.2018 - Přednáška, diskuse
Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí