zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Přírodovědec a zpěvák věnovali knihu vážkám

24.02.2009
Příroda
Přírodovědec a zpěvák věnovali knihu vážkám

Důlní kalové nádrže na Ostravsku a Karvinsku se stávají domovem vzácného hmyzu

OSTRAVA, BRUSEL / Svoje nadšení pro vážky ztvrdili zpěvák Dan Bárta - respektovaný entomologický fotograf a zoolog i ekolog Aleš Dolný z Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity vydáním společné knihy. Před pár dny ji oba představili a zároveň pokřtili v jedné z bruselských budov Evropské komise. Jmenuje se „Vážky České republiky: Ekologie, ochrana a rozšíření“.

Kromě obdivu k tomuto zvláštnímu druhu hmyzu, přivedlo oba autory ke zpracování knihy i pozorování oblastí kolem Ostravska a Karvinska. Právě důlní kalové nádrže, které se budovaly k ukládání uhelných kalů, popřípadě elektrárenských popílků, se nyní stávají domovem vodních organismů a mimo jiné se vyznačují vysokou pestrostí vážek. „Například na černouhelných karvinských odkalištích jsme objevili celkem 35 druhů vážek, což je asi polovina ze všech druhů žijících v České republice. Mnohé z nich navíc patří k těm vzácnějším či ohroženým druhům,“ uvedl přírodovědec Dolný. Mimořádnou událostí byl podle něj nález početné populace vážky Libellula bulva na odkališti Mokroš v Karviné-Dolech. Ta byla totiž v roce 2001 zařazena v České republice do kategorie vyhynulých či po dobu alespoň padesáti let nezvěstných druhů.

Dobýváním hlubinného uhlí se terén propadá jako následek závalů vyrubaných prostor. Poklesy v neošetřených oblastech mohou dosáhnou až 20–35 metrů. Tyto kotliny se po určité době díky srážkové a hlavně čisté podzemní vodě přeměňují na mokrá, bahnitá místa.

„Výskyt vzácnějších a ekologicky vyhraněnějších druhů vážek dokazuje, že i ve zdánlivě zničené krajině dochází spontánně, tedy bez rekultivačních zásahů, ke vzniku cenných, přírodě blízkých mokřadů s vysokou rozmanitostí nejen vážek, ale i jiných skupin organismů,“ poznamenal Dolný.

Dalším překvapením pro zpěváka i přírodovědce bylo, že v zavodněných kotlinách po těžbě uhlí pozorovali vážku jasnoskvrnnou (Leucorrhinia pectoralis). Ta patří k celoevropsky významným, přísně chráněným druhům. Pro ni vhodná stanoviště mizí působením lidské činnosti. „Paradoxem však je, že právě u nás se tato vzácná vážka docela hojně objevuje na dvaceti místech zdevastované krajiny po důlní těžbě černého uhlí a těžkém průmyslu. Myslím si proto, stejně jako mnoho dalších ekologů a odborníků, že je velkou chybou, když se lidé snaží odkaliště rekultivovat, zasypávat a budovat tam třeba umělé travnaté plochy. I když zprvu tato krajina možná vypadá nevzhledně, jako země nikoho, když jí dáme čas, vegetace si spontánně pomůže sama,“ konstatuje přírodovědec.

Kniha o vážkách je celosvětově unikátní i v tom, že obsahuje velké digitální fotografie živých vážek, jak samce, tak samice, což bylo neuvěřitelně pracné zdokumentovat. Jelikož k nám třeba některý druh vážky zavítá jen ojediněle, museli ho oba autoři jet hledat do jiných koutů světa, kde se právě nyní nachází. Na knize tak společně pracovali celkem 8 let.

Dan Bárta se už mnohokrát v televizi zmínil, že patří k vášnivým pozorovatelům hmyzu, obzvláště vážek. Dolný podotýká: „Já bych si netroufl na focení, Dan Bárta na text, a to nás včetně nadšení pro vážky, dalo dohromady.“

Zoologovi a ekologovi Dolnému, který na přírodovědecké fakultě přednáší obecnou ekologii, ochranu přírody a hydrobiologii, při práci na knize kromě hudebníka pomáhal také kolektiv pracovníků přírodovědecké fakulty. „Velkou oporou nám byla i samotná fakulta. Jak svým zázemím, tak pomocí v získání grantů,“ dodává Dolný.

Vážky jsou řádem hmyzu, který je na Zemi přítomen přibližně 300 miliónů let a vyniká svou pestrostí a proměnlivostí. Zaujatý pozorovatel u nich najde spoustu zajímavostí týkajících se jejich biologie a ekologie. Odpradávna vážky svým vzhledem inspirovaly také filosofy a umělce.

(Kontakt na Aleše Dolného:                73...       )

Autor zprávy: Ing. Beáta Sklářová
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí