zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Krátce - různé

09.03.2009
Obecné
Krátce - různé

Americký prezident Barack Obama včera oznámil, že obnovil zákonné nařízení o ochraně ohrožených druhů zvířat a rostlin, které pár týdnů před odchodem z Bílého domu zrušil George Bush. Ochrana životního prostředí, nikoli zájem o realizaci projektů, by napříště měla být prioritou.

Nejrušnější ulice v Česku může přijít Prahu draho. Hlavnímu městu podle Hospodářských novin hrozí opakované stotisícové pokuty, pokud do 14. března neztiší pražskou magistrálu. Loni se soud zastal lidí, kteří podali na město žalobu. Praha podala dovolání k Nejvyššímu soudu, podle zákona ale musí i tak verdikt splnit. Už teď je jasné, že po magistrále bude dál projíždět 100.000 aut denně pár metrů od oken obyvatel. Pražští radní totiž neudělali nic.

Hádkou skončilo ve Straně zelených rozdělování míst na kandidátce pro eurovolby. Jedničkou se nečekaně stal Jan Dusík, náměstek ministra životního prostředí a šéfa strany Martina Bursíka. Kateřina Jacques ustoupila, snad v předtuše, že by v červnu nemusela uspět. Zato lidé z Demokratické výzvy, stranické frakce založené Danou Kuchtovou, se na kandidátku prakticky nedostali. Racionálně vzato bylo jejich úsilí o místo v popředí nesmyslné. Reálně má šanci v Bruselu usednout jen volební lídr. Šlo však o další z nekonečné řady měření sil mezi Bursíkovým vedením a jeho kritiky. Ti dostali na výběr. Buď se vzdají frakční činnosti a dostanou nějaké to (vlastně zbytečné) místo. Nebo je většina snadno přehlasuje. A to se také stalo. K tomu přišla od vítězů výzva, že nespokojenci, pokud chtějí, mohou rovnou odejít.
Nic takového ale Kuchtová neudělá, a spory se potáhnou dál. Nic lepšího si předseda ČSSD Jiří Paroubek, kterému by pád zelených do nicoty usnadnil sestavování budoucí vlády, nemůže přát.

Všudypřítomný "zelený étos", zdá se, dorazil i do oblasti digitálního tisku, ale kupodivu z trochu jiné strany, než bychom možná očekávali. Nizozemské grafické studio SPRANQ totiž vyvinulo speciální ekologický font, který šetří inkoust a tím i životní prostředí. Děrované písmo je nejen cool, ale k jeho vytištění se prý spotřebuje o 20 % méně inkoustu. Font je navíc zdarma.

Osram přichází s kompletní řadou reflektorových LED (závity E14, E24, GU10, GU5.3) pro různé druhy použití. Nové světelné zdroje v sobě spojují výhody jednoduché montáže do obvyklých patic a energetické úspornosti LED světel.

Postrach který chráněné horské oblasti v zemi řeší jako problém řadu už měsíců, dorazil i na jih Moravy. V okolí zdejších obcí se objevily čtyřkolky. Pod jejich koly trpí nejen výsadba na polích. Neukáznění jezdci vyrazili i do Národního parku Podyjí. Legálních ploch k takových jízdám je však v kraji málo. Proto vyrážejí stále častěji na pole či do lesů.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí