zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Litomyšli připravují rekonstrukci čistírny odpadních vod

10.03.2009
Voda
V Litomyšli připravují rekonstrukci čistírny odpadních vod

LITOMYŠL - Kvůli splnění přísnějších limitů pro kvalitu vypouštěné vody musí Litomyšl rekonstruovat čističku, která se modernizovala na konci devadesátých let.


Rekonstrukce bude stát 180 milionů korun. Zastupitelé zatím odsouhlasili uvolnění částky 48,3 milionu korun, kterou si půjčí, a čekají, jak velká bude dotace od Státního fondu životního prostředí. V případě, že zbytek nepokryje dotace, bude si muset město vzít větší úvěr.

Součástí rekonstrukce čistírny je i výstavba nové kanalizace v místních částech Nedošín a Lány. Protože Nedošín leží níž než čistírna, bude se muset zřídit tlaková kanalizace.

Podmínky Evropské unie město do roku 2010 pravděpodobně nesplní. Vedení města ale doufá, že nebude postiženo, protože na projektu už intenzivně pracuje. "Trochu i pochybujeme o smysluplnosti celého projektu. Do řeky Loučné už teď vypouštíme velice čistou vodu, protože čistírna se modernizovala před pár lety. Po úpravách, které musíme udělat, poteče ven skoro destilovaná voda, a to pro organismy ve vodě není úplně ideální," řekl vedoucí odboru místního hospodářství litomyšlské radnice Pavel Jiráň.


Autor / zdroj: Mediafax
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí