zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ministři Bursík a Bendl společně proti kácení alejí

11.03.2009
Příroda
Ministři Bursík a Bendl společně proti kácení alejí

Ministři životního prostředí Martin Bursík a dopravy Petr Bendl dnes vydali společné prohlášení, v němž se shodli na systémovém řešení situace s kácením stromořadí podél komunikací.

 

Shodli se na tom, že koncepčním řešením tohoto problému je přijetí vládního návrhu novely zákona o ochraně přírody a krajiny. Podle této novely bude pro kácení dřevin podél komunikací nutná dohoda mezi orgánem ochrany přírody a silničním správním úřadem. Dohoda zaručí vypořádání střetu zájmu ochrany přírody a krajiny a zájmu správců komunikací včetně uložení náhradní výsadby a zároveň ukončí současnou praxi, kdy pro kácení stromořadí u silnic postačuje pouhé oznámení. Novela zákona převádí i stromořadí u silnic a železnic do režimu povolovacího řízení.

 

Ministerstva společně zadají projekt zmapování stavu silničních stromořadí, jak z hlediska jejich ekologického a estetického významu v krajině, tak z hlediska bezpečnosti provozu na komunikacích a zpracování plánů péče včetně stanovení potřebných opatření (údržba stromořadí, dosadby, nové výsadby, kácení, atd.).

 

Podle dohody obou ministrů se Ředitelství silnic a dálnic ČR jako správce dálnic a silnic I. třídy se do té doby zdrží plošného kácení stromořadí podél těchto komunikací.

 

Ministři zároveň společně vyzvali hejtmany krajů, aby se připojili k jejich prohlášení také připojili a aby krajské správy a údržby silnic jako správce silnic II. a III. tříd konaly v souladu s ním.

 

Plný text společného prohlášení obou ministrů je k dispozici na adrese www.mzp.cz.

Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí