zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ochrana proti povodni posílí

19.03.2009
Voda
Ochrana proti povodni posílí

Povodí Moravy chystá další výkupy pozemků pro hráze a také umístění nových měřicích stanic

Zlínský kraj - Protipovodňová ochrana regionu letos zase o něco posílí. Povodí Moravy oznámilo umístění nových měřicích stanic na několika vodních tocích a plánuje také další výkupy pozemků pro protipovodňové hráze.

Takzvané hlásné profily, které spravuje Český hydrometeorologický ústav, jsou zatím na pěti tocích. „Na Vsetínské Bečvě ve Vsetíně a Jarcové, na Rožnovské Bečvě v Rožnově pod Radhoštěm a Valašském Meziříčí, na Moravě v Kroměříži, Spytihněvi a Bělově, na Olšavě v Uherském Brodě a na Dřevnici ve Vizovicích, Zlíně a Otrokovicích,“ vypočítal Alan Urc, vedoucí odboru životního prostředí a zemědělství krajského úřadu.

Vzniknout mají čtyři zcela nové měřicí stanice, a to na zatím neobsazených tocích. Umístěny budou na Brumovce v Brumově na Zlínsku, na Vláře v obci Popov, rovněž ve zlínském okrese a na Senici v Ústí u Vsetína a řece Juhyni v Kelči na Vsetínsku.

„Možná by stálo za zvážení ještě doplnit profil na řece Juhyni - například v Podhradní Lhotě, případně na říčce Bystřičce v Bystřici pod Hostýnem,“ míní vedoucí odboru životního prostředí.

Dalším důležitým krokem Povodí Moravy k posílení ochrany Zlínského kraje před povodněmi bude pokračování v odkupu pozemků pro protipovodňové hráze.

Úsilí o vybudování silnější obrany proti velké vodě ale v některých případech hatí spory o peníze. O tom a dalších aktuálních záležitostech mluvil před nedávnem hejtman kraje Stanislav Mišák s generálním ředitelem Povodí Moravy Miroslavem Dudou.

„Není problém s financováním protipovodňových opatření, ale s těmito majetkovými záležitostmi, s neochotou vlastníků prodat pozemky pod budoucími hrázemi, které je nutné vybudovat pro ochranu našeho území,“ uvedl hejtman.

Proto si také nikdo z vedení povodí netroufne odhadnout celkový objem letošních investic. „Například mají být letos opraveny hráze na řeceMoravě v úseku mezi Kroměříží a Tlumačovem. Ceny za odkup potřebných pozemků se však licitují až do poslední chvíle,“ naznačil mluvčí Povodí Moravy Milan Blažek. Mezi dalšími projekty pro tento rok budou mimo jiné rovněž úpravy hrází u Napajedel na řece Moravě. Tento krok bude nutné vykonat v souvislosti s vybudováním rychlostní silnice R 55.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí