zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Veletrh úspor energií ve Welsu letos po pětadvacáté

27.03.2009
Energie
Veletrh úspor energií ve Welsu letos po pětadvacáté
Na energetické úspory ve všech sférách ekonomiky, průmyslu, veřejného života i domácností byl zaměřen veletrh Energiespar Messe
Když uvážíme současný vývoj cen energií, jsou témata energetických úspor a efektivního využívání energií daleko důležitější, než tomu bylo ještě před 20 či 10 lety. Pomineme-li souvislosti geopolitické, je a bude zásobování energiemi v 21. století ovlivněno principy efektivnosti a obnovitelnosti.

Na energetické úspory ve všech sférách ekonomiky, průmyslu, veřejného života i domácností byl zaměřen veletrh Energiespar Messe v hornorakouském Welsu, jenž se letos konal ve dnech 27. února až 1. března už po pětadvacáté. Jde o akci, která se sice co do rozlohy výstavních ploch neřadí mezi největší v Evropě - 27 pavilonů nabídlo asi 80 tisíc m2 výstavního prostoru, přičemž k tomu je nutno přičíst i volné plochy - nicméně pořadatelé, Hornorakouský energetický svaz a Výstaviště Wels, poukazují na to, že je to největší veletrh, který se v západní Evropě zaměřuje vysloveně na energetické úspory.

RAKUŠANÉ FANDÍ ALTERNATIVNÍM ZDROJŮM A ENERGETICKÝM ÚSPORÁM

Ve Welsu letos vystavovalo přes 900 firem. Nejvíce samozřejmě z Rakouska, ale hodně jich pocházelo z Německa, Francie, Nizozemska, Belgie, Itálie, a posledních ročníků se účastní vždy i po několika firmách z ČR, Slovenska, Polska, Maďarska a Slovinska. Počet návštěvníků se pohyboval kolem 200 tisíc.

Náplň veletrhu bylo možno roztřídit do tří kategorií.

Jednou z nich byly exponáty, které souvisely se stavebnictvím, tedy energeticky úsporné stavebniny, energeticky úsporné stavění domů a budov (samozřejmě byla prezentována i technologie stavění tzv. pasivních domů, které je hlavně v Horních Rakousích hodně rozvinuta), a zásobování budov energiemi, přičemž se pamatovalo i na způsoby zateplování staveb již stojících, resp. starších. Hodně pozornosti se věnovalo způsobům sanace a renovace starých budov. Byly zastoupeny i montované domy (samozřejmě včetně dřevěných) a střechy.

Další velkou tématickou skupinou byly artikly, zařízení a materiály zaměřené na úsporné vytápění interiérů obytných a administrativních budov i průmyslových hal. Zde se vystavovaly např. kotle či celé otopné systémy, ústřední topení, tepelná čerpadla, zařízení pro rekuperaci tepla, systémy rozvodu tepla, tepelné izolace, kamna, krby, geotermální vytápění, a také tu šlo o perspektivní materiály, které se k vytápění používají, tedy např.o využívání biomasy anebo výrobu pelet a štěpek.

Třetí zastoupenou oblastí energetických úspor bylo využívání netradičních, respektive obnovitelných zdrojů, jako jsou větrná a především solární energie. Podobně jako u pasivních domů, i zde Rakousko, spolu s Německém, patří k průkopníkům tohoto způsobu využívání obnovitelné energie, paradoxně více než jižněji situované země, které disponujíc větším počtem dnů se slunečním svitem v roce než západní a střední Evropa.
Veletrh se už tradičně konal návazně na mezinárodní konferenci World Sustainable Energy Days, jež proběhla ve Welsu 25. až 27. února 2009. Na ní vystoupilo několik desítek odborníků z pořadatelské země, ale také z Německa a dalších evropských zemí a také z USA a z asijských zemí, např. z Japonska, Indie, Filipín anebo Malajsie. Referáty přednesli i odborníci zastupující EU, která mj. financuje program výstavby energeticky úsporných budov, a to částkou 1 miliardy EUR. V diskusích po referátech docházelo k výměně názorů mezi přednášejícími a účastníky konference, jichž se během tří dnů jejího konání vystřídalo několik tisíc.

S velkým zájmem se setkalo vystoupení amerického delegáta, člena Americké rady pro energeticky efektivní hospodářství. V referátu "Championing Energy Efficiency - An Overview of US Programmes" byl patrný očekávaný obrat v energetické politice USA, v kontextu s celkovou "změnou", jak ji předznamenává začínající prezidentura Baracka Obamy.

PORADENSTVÍ PRO STAVAŘE

Během veletrhu organizovali jeho organizátoři poradenskou službu provozovatelům budov a stavebníkům, což konkrétně znamenalo, že k dispozici zájemcům byla stovka expertů ze zmíněného Svazu, respektive z organizací s ním spolupracujících, z nichž každý poskytl na požádání konzultaci na téma energeticky výhodného a úsporného stavění anebo přestavby domu.

Konzultanti sice měli pro každého zájemce vyhrazenu jednu konzultační hodinu, ale jkdyž se diskuse dostala do obrátek a řešily se závažné problémy, docházelo mnohdy k překročení tohoto limitu.
Zdroj: Technik

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
21
1. 2021
21.1.2021 - Konference
Online
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí