zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

SOVAK: Novela zákona o vodách zvýší cenu pitné vody

20.03.2009
Voda
SOVAK: Novela zákona o vodách zvýší cenu pitné vody

Praha - Novela zákona o vodách, která by měla začít platit od začátku roku 2010, zvýší cenu pitné vody, řekla dnes novinářům výkonná ředitelka Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK) Miloslava Melounová. Ministerstvo zemědělství, předkladatel návrhu, dnes ale ČTK sdělilo, že by toto zvýšení mělo v prvním kroku být jen minimální. V současnosti se návrh novely dopracovává na základě připomínek vzešlých z připomínkového řízení.

Nová právní úprava podle Melounové zvyšuje cenu podzemní vody, která je vodohospodářskými firmami odebírána pro výrobu pitné vody a následnou dodávku konečným spotřebitelům. "Poplatky by měly narůst skokově, o 100 procent," uvedla. Zvýšení poplatků by podle ministerstva zemědělství mělo přinést více finančních prostředků do vodního hospodářství.

"Novela dopadá na všechny, nejenom na nás jako na provozovatele," řekla Melounová. Podle ní dodavatelé pitné vody promítnou zvýšení svých nákladů do spotřebitelských cen.

Zákon by prý také měl zvýšit poplatky za vypouštění do povrchových toků a zpřísňuje podmínky upravující tuto problematiku. "To znamená opět dopad na konečného spotřebitele ve zvýšení stočného," uvedla Melounová.

SOVAK sdružuje firmy, které zajišťují zásobování vodou pro více než devět milionů obyvatel ČR.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí