zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Fiat Ducato 140 Natural Power – ekologická jízda

12.04.2009
Obecné
Fiat Ducato 140 Natural Power – ekologická jízda

Na trh přichází unikátní dodávka představená firmou Fiat s názvem Fiat Ducato 140 Natural Power. Její odlišností je oproti ostatním automobilům v této třídě její pohon, který místo benzínu jezdí na zemní plyn. V dnešní době plném smogu z běžných motorů a nejistotou z nedostatku ropy, kdy se nově také na trh dostávají napůl elektrické motory, je jízda na zemní plyn opravdu zajímavým počinem, z něhož by měl radost nejeden ekolog nebo ochránce životního prostředí. Fiat Ducato 140 Natural Power se tak může zařadit k podobným vozům, které již na zemní plyn jezdí. Patří mezi ně zástupci konkurenčních značek Doblo Cargo, Doblo Cargo Maxi, Panda Van, Punto Van a Multipla Van.

Modely
Tento užitkový vůz by měl v nejbližší době začít vyrábět v několika variantách: Ducato Panel/Vetrato Van, Chassis cab, Combined, Panorama a Minibus. Měl by zvládat přepravu osob stejně dobře, jako převoz materiálu.

Motor
Fiat Ducato 140 Natural Power má třílitrový motor, který dosahuje výkonu až 136 koní při 2750 – 3500 otáčkách za minutu. Maximální točivý moment dosahuje hodnoty 350 Nm při 1500 otáčkách za minutu. S tímto motorem je schopen jet rychlostí až 155 km/h se skvělým zrychlením z 0 na 100 pod 14 sekund.

Uložení plynu a spotřeba
Uložení zemního plynu probíhá pod tlakem 200 barů v pěti nádržích o kapacitě 220 litrů, přičemž akční rádius na jedno naplnění se rovná 400 km. Tyto nádrže jsou speciálně vytvořené právě pro uchování plynu a nachází se ve spodní části vozu pod podlahou. Je to velice dobré vědět z důvodu, že toto umístění nijak neovlivňuje celkovou velikost nákladového prostoru.

Tento lehký užitkový vůz se může pyšnit spotřebou zemního plynu při řízení za kombinovaného provozu hodnotou 8,8 kg na 100 km. Skvělým výsledkem jsou taktéž emise CO2, jejichž výše činí 240 g/km.

Pokud byste náhodou vyčerpali veškerou zásobu zemního plynu v nádržích, tak nemusíte hned propadat panice, jelikož se čtyřválcový motor umí automaticky přepnout na klasický režim, který spaluje benzín. Ten má uložen v samostatné nádrži s objemem 15 litrů. Tím se vám zvýší dojezd až na 100 km.

http://auto.dobryweblog.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí