zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Dobít mobil? Mávnutím ruky

26.04.2009
Energie
Dobít mobil? Mávnutím ruky
Představte si, že k dobití iPodu nebo mobilu vám nyní bude stačit vlastní tělo. Pohyb ruky, pár kroků, nebo dokonce jen tlukot srdce. Vědci z Technologického ústavu na Georgia University tvrdí, že to není nemožné. Na 237. shromáždění Americké chemické společnosti představili nanogenerátor a technologii, která převádí mechanickou energii těla na elektrickou.
"Náš výzkum je důležitý pro armádu, je možné jej využít pro monitorování životního prostředí, biomedicínu, ale také pro osobní elektroniku," předvídá o nové technologii šéf vědeckého týmu Zhong Lin Wang.
Vědci dokázali získat elektrickou energii z vibrací o nízkých frekvencích, jaké vytváří prostý pohyb těla, tlukot srdce nebo závan větru pomocí vodivého nanodrátu z oxidu zinečnatého. Drátky z tohoto materiálu jsou piezoelektrické, generují elektrický proud při "mechanickému stresu", vysvětluje Wang. Spojením mnoha nanodrátů a jejich současným ohýbáním podle něj vznikne dostatek elektrické energie k pohonu miniaturních zařízení a strojů.
Šířka a délka jeho vodivých drátků je jedna pětitisícina a jedna pětadvacetina šířky lidského vlasu. Vědci již ověřili, že snadno "rostou" na mnoha druzích povrchů, od kovů, keramiky přes polymery a také na vzduchu i ve vodě. Materiál, z něhož jsou utkány drátky, je navíc netoxický, nanogenerátor je tedy podle Wanga možné - samozřejmě to není aktuální dnes - implantovat pod kůži.
Zdroj: EKONOM

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí