zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Krátce - různé

27.04.2009
Obecné
Krátce - různé

Celkový výtěžek evropských ocelářských firem z prodeje přebytečných emisních povolenek loni dosáhl 1,2 miliardy eur, což činí v průměru 4,3 milionu eur na ocelárnu. Tak vysoké zisky z prodeje povolenek ocelárnám zajistil třetinový přebytek povolenek oproti skutečně vypuštěným emisím a nižší loňská produkce oceli o 5,3%. Emisní povolenky jsou součástí programu EU v boji proti klimatickým změnám a ocelárny s nimi mohou nakládat dle svého uvážení - prodat je nebo si je ponechat do budoucna pro případ vyšší produkce CO2.

Komise v předkládané zprávě popisuje rámec opatření týkající se geneticky modifikovaných potravin a podmínek jejich koexistence s konvenčním a ekologickým zemědělstvím. Zpráva poskytuje přehled opatření v této oblasti jak na úrovni EU, tak na úrovni členských států. Komise shledává, že v oblasti koexistence je nutné zohlednit komerční zkušenosti v členských státech, důkladně posoudit účinnost a účelnost platných opatření a analyzovat dopad vnitrostátních opatření na konkurenceschopnost zemědělců a svobodnou volbu ze strany zemědělců i spotřebitelů. V závěru Komise konstatuje, že v současnosti není třeba odchylovat se v oblasti koexistence od přístupu založeného na subsidiaritě a dále tuto záležitost harmonizovat.

Sázava vydala patnáct náklaďáků odpadu
Šlo už o čtvrtý ročník čištění desítek kilometrů řeky, který pořádá obecně prospěšná společnost Posázaví
Řeka Sázava je opět čistá. Dobrovolníci ji od pátku do neděle zbavili odpadků mezi Kácovem a Pikovicemi v délce 85 kilometrů.

Citát týdne:
"K překročení čerpání povoleného množství vody došlo výhradně ve veřejném zájmu."
Radka Spiesová,
mluvčí společnosti Telefónica O2, o informaci České inspekce životního prostředí, že Telefónica O2 se loni zařadila mezi největší nelegální odběratele podzemní vody, za což dostala pokutu ve výši 1,6 milionu korun.
Server idnes.cz, 17. 4. 2009
Ve skutečnosti si Telefónica O2 obstarává z ukradené H2O metodou rozkladu elektrickým proudem zásoby volného O2.

Vítěznou ekologickou stavbou roku je odbahnění a oprava přelivu Troskotovického dolního rybníku za 24,5 milionu korun. Součástí stavby bylo zpevnění hráze včetně vybudování zařízení pro chov ryb na dně rybníka. Přeliv byl mimo jiné i přestavěn na podmínky stoleté vody.
 
Potěšitelná zpráva pro ekology a milovníky krajiny - výstavba plechových hal v průmyslových areálech v zemi letos zpomalí.
Ke konci prvního čtvrtletí bylo v Česku rozestavěno 158 tisíc čtverečních metrů moderních skladů. Před rokem to bylo pětkrát více - 775 tisíc čtverečních metrů. Uvádí to nejnovější zpráva realitní poradenské společnosti CB Richard Ellis.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí