zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Martin Bursík: Washingtonské jednání největších ekonomik světa bylo dobrým začátkem

30.04.2009
Obecné
Martin Bursík: Washingtonské jednání největších ekonomik světa bylo dobrým začátkem
Český vicepremiér a ministr životního prostředí Martin Bursík vyšel do slunečného Washingtonu po intenzivních jednání Fóra největších světových ekonomik o klimatických změnách s poselstvím opatrného optimismu. Bursík ve Washingtonu reprezentoval Evropskou unii jako předseda Rady EU pro životní prostředí.

Bursík popsal první ze tří přípravných jednání Fóra (Major Economies Forum, MEF) před jeho červencovým zasedáním na úrovni hlav států jako „dobrý začátek. Byla to otevřená a upřímná výměna názorů, která nám pomůže pokročit v jednáních na úrovni OSN k úspěšnému uzavření nové klimatické dohody v prosinci v Kodani.“
 
MEF, původně založené jako MEM (Major Economies Meeting) bývalým americkým prezidentem Georgem W. Bushem bylo obnoveno a obměněno novou americkou administrativou. Představitelé 17 největších světových ekonomik, které představují téměř 80 % všech světových emisí skleníkových plynů, strávili dva dny ve Washingtonu diskusí o řešení klimatické krize. Dominantními tématy v debatě bylo snižování skleníkových emisí a nízkouhlíkové technologie. Příští jednání MEF, které se koná ve Francii 26. – 27. května, přidá diskusi nad otázkou financování ochrany klimatu.

„Nejsme tu, abychom nahrazovali nebo duplikovali jednání na úrovni OSN. Dosažení dohody na klimatickém summitu v Kodani je naším základním cílem, ale čas se krátí a potřebujeme ten proces urychlit,“ řekl Bursík v narážce na dohodu z Bali z prosince 2007, podle které má svět dojít v prosinci 2009 v Kodani ke konečnému znění nové smlouvy o ochraně globálního klimatu.

Když hovořil o náladě, která na jednání MEF panovala, Bursík poznamenal, že „atmosféra byla konstruktivní a ukazovala vůli k dohodě. Toto nejsou formální jednání. Myslím že neformálnější povaha jednání nám pomohla dosáhnout skutečného dialogu o tom, co jsme schopní dokázat na národní i mezinárodní úrovni.“ Vzhledem k jasné vůli jednotlivých zemí jednat „jsme se všichni shodli na tom, že je zapotřebí velmi silná akce rozvinutých zemí a že všechny největší ekonomiky musí odehrát svoji roli v cestě k udržitelnějšímu způsobu rozvoje.“ Bursík reagoval i na prohlášení Mezinárodní energetické agentury (IEA) o tom, že svět potřebuje energetickou revoluci tím, že dodal, že klíčová je také mezinárodní spolupráce. „Aktivity na úrovni jednotlivých států jsou klíčovou podmínkou pro vytvoření prostředí pro zelené investice a hospodářskou obnovu. Ale potřebujeme vyvinout nové inovativní technologie, které nahradí znečišťující praktiky z minulosti. Toho můžeme dosáhnout pouze v případě, že na tom budeme pracovat společně.”

Představitelé čelních světových ekonomik hovořili i s prezidentem Obamou a připojila se k nim i americká ministryně zahraničí Hillary Clinton, která jednání zahájila. „USA jsou zpátky ve hře a jsou rozhodnuty dohnat ztracený čas. To je obrovský impuls pro další jednání. Není pochyb, že je před námi spousta práce, na kterou máme málo času. Za námi je celá řada mezinárodních jednání. Setkání ve Washingtonu přesvědčivě ukázalo, že největší světové ekonomiky mají vůli spolupracovat a také jednat,“ řekl Martin Bursík.

Přeji příjemný den

Jakub Kašpar
Ředitel odboru vnějších vztahů a tiskový mluvčí
Ministerstvo životního prostředí
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí