zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ani po půl roce se poslanci nedostali ke schválení novely zákona o ochraně přírody

13.05.2009
Příroda
Ani po půl roce se poslanci nedostali ke schválení novely zákona o ochraně přírody

PRAHA - Padnou i příští zimu zbytečně další stromy v českých alejích? Může se to stát, pokud poslanci nestihnou projednat novelu zákona o ochraně přírody a krajiny. „Vláda předložila novelu zákona již počátkem října loňského roku, ještě tentýž měsíc návrh poslanci přikázali  projednat čtyřem parlamentním výborům. Ty se však k jeho projednání nedostaly dříve než téměř po půl roce. Nyní hrozí, že současná poslanecká sněmovna se ve zkráceném volebním období nedostane k závěrečnému hlasování vůbec a zmaří tak snahu o lepší ochranu stromů v alejích,“ komentuje mluvčí Arniky Zora Kasiková.

Návrh novely zákona (jako sněmovní tisk číslo 632) byl sice již několikrát na programu jednání sněmovny, naposledy minulý týden, opakovaně je však odkládán. 6. května příslušný bod poslanci nestihli projednat. Pokračovat by měli ve středu 13. května, ale před ekologické zákony předřadili mnoho dalších návrhů, tudíž se tento scénář zřejmě bude opakovat. (1).

 

Vlažně se k projednání postavily i poslanecké výbory (2) - Zemědělský výbor si projednání návrhu sice zařadil třikrát na program, ani jednou jej však neprojednal. Výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj návrh projednal, ale doporučil jej zamítnout. Hospodářský výbor přerušil projednání návrhu do doby předložení novely stavebního zákona. Jako jediný návrh projednal Výbor pro životní prostředí, přijal k němu ale pozměňovací návrh, který jde paradoxně proti obecné ochraně přírody. Bere totiž České inspekci životního prostředí pravomoc pozastavit či zrušit nesprávně či protiprávně udělené povolení, například ke kácení. Podle údajů ČIŽP je přitom přibližně polovina povolení ke kácení vydávána protiprávně. Návrh poslance Aubrechta jako nejhorší z pozměňovacích návrhů, které poslanci během legislativního procesu k návrhu přilepili, doplňuje k § 66 zákona o ochraně přírody ustanovení, kdy není možné zvrátit již pravomocné povolení (3).

 

Novela zákona je nezbytná zejména kvůli řešení infringementu (nesouladu s evropskou legislativou) a zrušení udělování výjimek vládou. Může však konečně po několika letech zabránit zbytečnému kácení zdravých stromů v alejích. Poslanci však i přes veřejné deklarace ochrany přírody se staví k jeho schválení více než vlažně. Největším paradoxem je hlasování poslanců za ČSSD. Přestože předseda Jiří Paroubek, stínový ministr životního prostředí Petr Petržílek i hejtmani za sociální demokracii veřejně apelovali na zastavení kácení stromů v alejích (4), současně však jejich poslanec Vlastimil Aubrecht navrhuje opatření, které by ochranu stromů před kácením výrazně oslabilo.

 

Z průzkumu o hlasování poslanců v prvním a druhém čtení zákona navíc vyplývá, že poslanci za sociální demokracii mají ke stromům vůbec nejhorší přístup ve sněmovně. V 1. hlasování o zařazení novely zákona o ochraně přírody na program schůze 21. 10. 2008 hlasovalo proti (nebo se zdrželo) 60 poslanců ČSSD. Návrh tehdy sice prošel, v následném hlasování 22. 4. t.r. se však díky hlasům 66 poslanců ČSSD projednání novely nedostalo na pořad schůze jako pevný bod. Sociálně-demokratický poslanec Karel Kratochvíle v dalším hlasování 28. 4. t.r. dokonce navrhl vyřazení návrhu z programu dané schůze. Návrh sice nebyl přijat, ale pro hlasovalo opět nejvíce poslankyň a poslanců (62 hlasů,v opakovaném hlasování 57) největší opoziční strany. V zatím posledním hlasování o zařazení novely na pevný bod schůze, 5. května, opět poslanci ČSSD hlasovali nejčastěji proti nebo se zdrželi (61 hlasů). Ani v opakovaném hlasování sice jejich snaha blokovat novelu neuspěla, poslanci však nakonec projednání vůbec nestihli (podrobné informace o jednotlivých hlasováních v samostatné příloze).

 

Lepší právní ochranu stromů požaduje více než 27 tisíc lidí, kteří dosud podpořili petici Arniky „Zachraňme stromy“ (5) a obdobnou peticí iniciativy Naše stromy (6). Obě petice s podpisy tisíců lidí byly symbolicky předány jak poslancům, tak všem krajským hejtmanům.

Přílohy a poznámky:

 

(1) Proces schvalování novely zákona č. 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny: http://www.psp.cz/sqw/historie.sqw?o=5&T=632 (hlasování viz příloha)

 

(2) 20. března 2009 zástupci Arniky a iniciativy Naše stromy předali poslancům petici Zachraňte stromy a obdobnou petici zmíněné iniciativy. Pod oběma peticemi bylo tehdy podepsáno na 15 tisíc lidí. Více v tiskové zprávě: arnika.org.

 

(3) Stávající podoba § 66:
Omezení a zákaz činnosti

Orgán ochrany přírody je oprávněn stanovit fyzickým a právnickým osobám podmínky pro výkon činnosti, která by mohla způsobit nedovolenou změnu obecně nebo zvláště chráněných částí přírody, popřípadě takovou činnost zakázat.

Návrh poslance Vlastimila Aubrechta doplňuje uvedený text následujícím způsobem (dosavadní text je označen jako odstavec 1 a přidává se nový odstavec 2, který zní): (2) Ustanovení odstavce 1 nelze uplatnit v případě již vydaného platného pravomocného  rozhodnutí podle tohoto zákona v téže věci.

Poslanec Aubrecht přitom opakovaně deklaruje svůj zájem na ochraně přírody, viz například rozhovor pro únorové vydání Parlamentních listů: http://www.vlastimilaubrecht.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=63:rozhovor-pro-unorove-vydani-parlamentnich-list&catid=35:clanky-v-tisku&Itemid=53

(4) V prohlášení předsedy Asociace krajů ČR Michala Haška a Petra Petržílka z 10. března tohoto roku nazvaném „Zastavme barbarskou likvidaci tisíců životadárných stromů! ČSSD dává stromům zelenou“, je doslovně uvedeno: „Stejně jako je tomu v Německu, budu usilovat o to, aby byla uzákoněna ochrana stromových alejí, které jsou nenahraditelnou součástí naší krajiny a aby se zabránilo jejich barbarskému vyhlazování…… vyzýváme poslance všech parlamentních stran, aby v rámci novely zákona o ochraně přírody, která bude projednávána na schůzi Sněmovny, podpořili zákaz nezodpovědného ničení krajiny“.

 

(5) Petice Zachraňme stromy byla zveřejněna v listopadu minulého roku. Formou účasti v petičním výboru ji podpořili například doc. Ing. Petr Kučera, Ph.D., děkan Zahradnické fakulty MZLU v Brně, RNDr. Jan Pokorný, CSc., pracovník Ústavu systémové biologie a ekologie AVČR v Třeboni, MUDr. Eva Schallerová, dětská lékařka z Ostravy, Luba Skořepová, herečka a spisovatelka, Ing. Jiří Válal, starosta obce Slavičky na Vysočině, Hana Hegerová, zpěvačka a herečka či spisovatelka PhDr. Marie Hrušková. Řada známých a významných osobností je také mezi signatáři. Petice požaduje nezávislé posuzování a objektivní rozhodování o kácení, ochranu alejí, větší zapojení veřejnosti do rozhodování o zeleni a striktní nařizování náhradní výsadby za pokácené stromy. Vše o petici najdete na stránce arnika.org

 

(6) Podrobnosti na stránce www.nasestromy.cz 

 

Další tiskové zprávy Arniky k novele zákona o ochraně přírody a krajiny viz http://stromy.arnika.org/tz.shtml

 

Zdroj: Tisková zpráva sdružení Arnika

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí