zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Žáci v Rosicích u Brna vytvořili na zahradě naučnou stezku

24.05.2009
Zemědělství
Žáci v Rosicích u Brna vytvořili na zahradě naučnou stezku

V pátek 22. května v Rosicích slavnostně otevřeli nově upravenou školní zahradu s naučnou stezkou. Jedná se o jediný projekt v Jihomoravském kraji, který byl v loňském roce podpořený v programu Škola pro udržitelný život. Program každým rokem společně vyhlašují Nadace Partnerství a středisko ekologické výchovy SEVER. Generálním partnerem programu Škola pro udržitelný život je společnost Toyota. Program je zaměřený na zapojování žáků základních a středních škol do života obcí a měst, vzdělává v oblasti udržitelného rozvoje a motivuje veřejnost do péče o životní prostředí.

Ze 47 žádostí o podporu v programu Škola pro udržitelný život jich bylo loni podpořeno 26. Zahrada v Rosicích byla přitom jediný žádající projekt z Jihomoravského kraje, při jeho podávání spolupracovala škola se školským zařízením Lipka. Na obnovu zahrady obdržela ZŠ Rosice finanční podporu 67 300 korun. Díky ní mohli žáci, učitelé, rodiče i místní obyvatelé zvelebit nevyužívanou část školní zahrady, vytvořit zde naučnou stezku, doplnit skluzavku a zbudovat altán. Zahradu chce škola využívat i pro mimoškolní akce. „Podařilo se nám na zahradě zlepšit podmínky pro výuku přírodovědných předmětů, zájmovou činnost a školní družinu. Do činnosti na školní zahradě se zapojuje stále více lidí, a to nejen z řad žáků a učitelů, ale také z řad rodičů a dalších,“ dodává Jaroslava Kroupová, zástupkyně ředitele ŽŠ Rosice. Slavnostní otevření uspořádalo občanské sdružení při ZŠ Rosice. Jeho součástí byl také slavnostní ohňostroj.

Desítky obdobných projektů budou letos díky programu Škola pro udržitelný život uskutečněny také v řadě dalších měst a obcí. „Podporujeme spolupráci učitelů a žáků, obcí i místních obyvatel. Úlohu iniciátora přitom hraje právě škola a její žáci. Obsah projektů se různí a sahá od výsadeb stromů, přes úspory energie, naučné stezky o přírodě nebo místní historii až k recyklaci odpadů,“ vysvětluje Ladislav Hanuš z Nadace Partnerství.

„Naše partnerství v programu Škola pro udržitelný život běží již šestým rokem. Za tu dobu jsem osobně navštívil několik míst, které se díky tomuto programu výrazně proměnily k lepšímu. Toyota klade ve své základní filozofii nesmírný důraz na šetrnost k životnímu prostředí a tak mne nesmírně těší zvyšující se zájem o podporu projektů zaměřených právě na tuto oblast. Přáli bychom si, aby tento trend nadále pokračoval a my měli možnost na podobných programech v ČR spolupracovat,“ zhodnotil vzájemné partnerství Tsutomu Otsubo, prezident Toyota Motor Czech spol. s r.o.

Podrobné informace: www.skolaprozivot.cz

Kontakt:

Ladislav Hanuš, Nadace Partnerství, 515 903 124, ladislav.hanus@nap.cz

Jaroslava Kroupová, ZŠ Rosice, title=mailto:zsrosice-krou@volny.cz href="mailto:zsrosice-krou@volny.cz">zsrosice-krou@volny.cz, 546 412 361

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí