zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Debakl a zemětřesení u Zelených, Bursík nabídl post

08.06.2009
Obecné
Debakl a zemětřesení u Zelených, Bursík nabídl post

Praha – Jednoznačný neúspěch. Tak hodnotí zisk pouhých dvou procent hlasů vedení Strany zelených.

Předseda strany Martin Bursík i jeho statutární zástupce Ondřej Liška dokonce hned před definitivním koncem sčítání hlasů nabídli, že opustí své funkce.

„Je to velmi špatný výsledek. Pokud se vedení strany rozhodne, že bude rozumnější, aby ji do předčasných parlamentních voleb vedl někdo jiný, tak v té samé vteřině ustupuji stranou a dávám své místo někomu jinému,“ prohlásil současný šéf Zelených Martin Bursík a dodal, že svou funkci nabídne už na dnešním předsednictvu strany.

K podobnému kroku přistoupí také Bursíkův první náměstek a bývalý ministr školství v Topolánkově vládě Ondřej Liška. „Po dvou prohraných volbách je naprosto legitimní, aby za to vedení přijalo zodpovědnost. Ale jestli to povede k jeho změně, to teď nedokáži říct. Podle mě po tom bude část strany volat. Já budu patřit k těm, kteří přijmou odpovědnost za neúspěch. Jsem proto připraven nabídnout svůj mandát,“ následoval svého předsedu Liška.

Diskuzi o změně vedení chce vést také lídr kandidátky Zelených do Evropského parlamentu Jan Dusík. „Martina Bursíka si velmi vážím, protože je to vizionář a v řadě věcí se shodujeme. Je však pravda, že kombinace toho, že byl ministrem životního prostředí, místopředsedou vlády a zároveň i předsedou strany, která se potýkala s vnitřními problémy, mu ubrala hodně energie. Jeho případný odchod z čela strany je na něm a na předsednictvu strany,“ uvedl Dusík.

Zásadní změnu ve vedení Zelených požaduje i vnitrostranický rebel Matěj Stropnický. „Výsledky vypadají velmi jednoznačně a podle toho by měly vypadat i změny, které nastanou. Myslím si, že tohle je na kompletní obměnu vedení,“ komentoval dvouprocentní výsledek Strany zelených Stropnický.

Zelení hledají příčiny neúspěchu

Stranu zelených nyní čeká podrobná analýza volebního neúspěchu, který navíc není prvním. Už na podzim totiž kandidáti neuspěli v senátních ani krajských volbách.

Podle Bursíka se na neúspěchu v europarlamentních volbách podepsala hlavně roztříštěnost hlasů od středových voličů. „Velmi nás poškodila i kandidatura dvou plagiátů Strany zelených, které vytvářely dojem, že vnitřní spory u nás přetrvávají. To přitom vůbec není pravda. Poškodila nás i nízká volební účast a v neposlední řadě to, že dvě největší strany strhli pozornost na bitvu mezi Paroubkem a Topolánkem, a menší ve středu propadli,“ vyjmenoval příčiny zeleného debaklu Bursík.

Bývalý ministr školství Liška si zase myslí, že špatně prodali své úspěchy v Topolánkově vládě. „Nebyli jsme schopni v uplynulých měsících sdělit veřejnosti, v čem je smysluplnost našeho setrvání v politice. Nedokázali jsme popsat, proč bylo důležité, že jsme v parlamentu i ve vládě. Přitom úspěchů byla celá řada, jen jsme je neuměli popsat. To je zásadní vada na kráse,“ soudí Liška.

Stropnický mu oponuje a tvrdí, že volební propad z poloviny zavinila právě angažovanost Zelených ve vládních funkcích. „Na výsledku se podepsala minimálně padesáti procenty. Nemůže za to tedy jen vnitrostranická řevnivost,“ tvrdí Stropnický.

Zelení nemají na diskuzi nad výsledky a hledání východiska příliš času. Už za čtyři měsíce totiž budou předčasné volby do českého parlamentu. Při zachování současného trendu by Zelení nedosáhli ani na tříprocentní hranici nutnou pro získání státního příspěvku. To by pro stranu mohlo být poslední ránou z milosti.

Denik.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
22
1. 2021
22.1.2021 - Seminář, školení
Pardubice
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí