zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Milovníci přírody si budou moci prohlédnout Amatérskou jeskyni

28.06.2009
Příroda
Geologie
Milovníci přírody si budou moci prohlédnout Amatérskou jeskyni
Speleologové na tři říjnové víkendy zpřístupní část Amatérské jeskyně v Moravském krasu. Se svými 40 kilometry je nejdelší jeskyní střední Evropy. Běžně je nepřístupná. Prohlídky se uskuteční při oslavách letošního 40. výročí od jejího objevení, řekl dnes ČTK Antonín Tůma z Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Moravský kras.

V krasu je více než 1100 jeskyní. Pouze pět z nich je zpřístupněno veřejnosti. Nejslavnější jsou Punkevní jeskyně s podzemní plavbou, které jsou propojeny se dnem propasti Macocha. Ročně si je prohlédne 200 000 turistů z celého světa.

Pro speleology je zajímavější Amatérská jeskyně. Dosud není zcela prozkoumána a stále ukrývá mnohá tajemství. Svědčí o tom nedávný nález 1,5 kilometru dlouhé části jeskyně nazvané Šošůvecký koridor. Podle odborníků je to největší speleologický počin v republice za uplynulých 20 let.

Jeskyní protéká Sloupský potok, Bílá voda a Punkva. Systém sahá až do propasti Macocha, na jejímž dně končí v Horním jezírku. Tvoří jej netradiční chodby připomínající tunely, jsou v něm obří dómy s krápníky, přičemž část podzemí je zatopená.

Rok po objevení jeskyně, se v ní stala největší tragédie české a moravské speleologie. Zahynuli v ní speleologové Milan Šlechta a Marko Zahradníček, které v podzemí zastihla povodeň.

Ochranáři povolují prohlídky Amatérské jeskyně pro veřejnost jen při mimořádných výročích. Je o ně vždy velký zájem. Lidé, kteří se chtějí podívat do podzemí, se musí v září přihlásit na správě CHKO. Na prohlídky jeskyňáři vezmou celkem 600 lidí.

Prohlídka není určena pro seniory a malé děti. Návštěvníci uvidí sice jen zlomek jeskyně, budou ale procházet místy, která mohou být špatně průchodná a v někde bude nutné projít vodou. Kromě baterky budou proto k návštěvě nezbytné i holínky.


Vladimír Klepáč

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
22
1. 2021
22.1.2021 - Seminář, školení
Pardubice
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí