zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Shell objevila v norských vodách nejrozsáhlejší naleziště plynu za 12 let

24.06.2009
Energie
Geologie
Shell objevila v norských vodách nejrozsáhlejší naleziště plynu za 12 let
Nové naleziště plynu, které se svým rozsahem vyrovnává norské roční produkci, nalezla v norských vodách největší evropská ropná společnost Royal Dutch Shell (18,75 EUR, 2,49%) Plc. Podle Norwegian Petroleum Directorate je očekávaná výtěžnost až 100 miliard kubických metrů plynu, přičemž roční produkce Norska v loňském roce dosáhla 99 miliard kubických metrů.

„Je to významný objev v oblasti Severního moře,“ komentoval umírněně mluvčí Shell David Williams. „Ještě pro podrobnější informace nemáme dostatek dat,“ dodal. Na norská měřítka je to objev středního rozsahu, uvádí šéf direktorátu Bente Nyland. Nález je zřejmě nejrozsáhlejší od Ormen Lange v roce 1997. Tam bylo objeveno 395 miliard kubických metrů, přičemž nejrozsáhlejší norské naleziště obnáší 1,3 biliónu kubických metrů plynu. Direktorát uvedl, že Shell učinila nový objev v hloubce 1376 metrů, tedy dosud nejhlouběji v norských vodách.

Norsko je pátým největším světovým exportérem ropy a druhým světově největším vývozcem zemního plynu. Jeho zásoby však po 40 letech kontinuální těžby ubývají. Vláda proto zpřístupňuje stále širší neprobádané plochy severních vod k průzkumným pracem.

(Zdroj: Bloomberg)
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí