zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Inspekce řeší staré ekologické zátěže

29.06.2009
Odpady
Geologie
Inspekce řeší staré ekologické zátěže

Benešovsko - Likvidace nebezpečných odpadů a ropných látek z hvězdonické šroubárny v lomu u Vranovské Lhoty není jedinou kauzou.

Bývalý lom u Vranovské Lhoty se sanace dočká už letos. Ekologickou zátěž představují nebezpečné odpady ze strojní výroby z nedalekých Hvězdonic.
„V šedesátých a sedmdesátých letech minulého století vyvážel tehdejší státní podnik Šroubárny Hvězdonice nebezpečné odpady z výroby do lomu u Vranovské Lhoty. Byly sem odvážené především odpady s obsahem nebezpečných kovů a ropných látek,“ připomněl Jan Svoboda z Oblastního inspektorátu České inspekce životního prostředí (ČIŽP, pod nějž spadá Praha a Středočeský kraj, nedávnou historii a praktiky socialistických továren.

V blízkosti lomu prochází štolový přivaděč pitné vody ze Želivky pro Prahu.
Znečištění zemin, podzemních vod a ohrožení přivaděče pitné vody prokázaly znalecké posudky. „Vzhledem k tomu, že státní podnik zanikl bez právního nástupce, neexistoval subjekt, kterému by inspekce a vodoprávní úřad mohly uložit opatření k odstranění staré ekologické zátěže,“ objasnil ředitel středočeských inspektorů.

Řešení problému spočívalo v zajištění peněz, z nichž by se odbagrování a likvidace nežádoucích látek zaplatila. „Oddělení ochrany vod našeho inspektorátu podpořila svým stanoviskem přidělení financí z havarijního fondu, které kraj přislíbil,“ doplnil Jan Svoboda. Je reálné, že v letošním roce alespoň část nepořádku a jedů z lomu zmizí.

Z dalších případů na Benešovsku připomněl ředitel oblastního inspektorátu navážení zeminy odbagrované z železniční tratě při stavbě koridoru v Zaječicích, za něž dostal benešovský občan pokutu 25 tisíc korun, a obdobné navážení odpadní zeminy v Mrači i Poříčí nad Sázavou. Nyní řeší lom u Opřetic.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí