zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ve Velké Dobré budují novou čistírnu odpadních vod

09.07.2009
Voda
Ve Velké Dobré budují novou čistírnu odpadních vod

Velká Dobrá - Výstavba kanalizace v nových zástavbách, propojení se starou a čistírna budou stát zhruba 120 milionů korun. O evropské dotace obec žádala třikrát. Čistička může sloužit až dvěma tisícům obyvatel.

Jedna z nejdynamičtěji rozvíjejících se obcí na Kladensku – Velká Dobrá konečně buduje kanalizaci v nových zástavbách. Zdejší obyvatelé dosud byli připojeni pouze na dešťovou kanalizaci a u domů měli jímky.

„S projektem se začalo na podzim loňského roku. Je v něm zahrnuto vybudování čistírny odpadních vod, nové kanalizace a napojení stávají ze starších částí Velké Dobré, která pochází asi ze šedesátých nebo sedmdesátých let,“ uvedl místostarosta obce Vladimír Dufek.

Pořízení čistírny je velice nákladná záležitost i pro větší obce a města, proto Velká Dobrá již několikrát žádala o dotace na její vybudování. Podařilo se jí to až napotřetí. „Akce bude stát kolem 120 milionů korun. Velká část přitom bude uhrazena z peněz Evropské unie. Pět procent částky jsme získali z fondu životního prostředí a asi 25 milionů zaplatí obec ze svého rozpočtu. Ten musíme doplnit bankovním úvěrem,“ řekl místostarosta.

I když se na Velké Dobré intenzivně staví již několik let, s budováním čistírny muselo vedení obce čekat. „Problém je v tom, že zařízení pracuje až od určitého objemu splaškových vod. V současnosti máme asi 1200 obyvatel a čistírna je rojektována na dva tisíce připojených lidí. Máme tedy dost velkou rezervu,“ sdělil Dufek.

Výběrové řízení na dodavatele se uskutečnilo v září loňského roku a zúčastnilo se ho zhruba dvacet firem. Vítězem se stala firma Mao.
Dokončení prací je plánováno na přelom tohoto a následujícího roku, kdy kanalizace bude rekolaudována na jednotnou.
Kvůli budování je v obci omezena doprava na příjezdu od Kladna, Doks a Družce.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí