Sobota, 27. dubna 2024

Žalhostice trápí likvidace černé skládky

Žalhostice trápí likvidace černé skládky

Žalhostice - Vyčištění černé skládky v areálu bývalé továrny na zpracování ryb v Žalhosticích na Litoměřicku by stálo 7 milionů korun. Pokud to stavební úřad v Litoměřicích nařídí, nebude na to obci stačit ani celý roční rozpočet. To, že pak částku může vymáhat po původním majiteli, obci momentálně nepomůže. Někteří proto spoléhají na shovívavost úřadu, další žádají změnu legislativy.

Areál Rybenoru dnes vypadá jako po válce. Potom, co jeho vlastníci skončili v konkursu, byla továrna prodána v dražbě. Starostka Žalhostic Alena Vacková odhadla hodnotu fabriky až na 80 milionů korun, prodala se však za jeden a půl milionu. Nový majitel už neměl o obnovení výroby zájem.

Alena Vacková popsala, že bagry továrnu zbouraly, vytěžily železo a poté zmizely. Z továrny se tak stala velká černá skládka, kde už se prý hromadí i nebezpečný odpad. Zasáhnout může litoměřický stavení úřad. Ten je oprávněn nařídit, aby likvidaci továrny zaplatilo pověřené město. Litoměřice by pak peníze vymáhaly na majiteli továrny.

Mluvčí Městského úřadu Litoměřice Eva Břeňová si myslí, že kvůli napjatému rozpočtu města by úhradu za likvidaci fabriky litoměřičtí zastupitelé neschválili. Že v rozpočtu chybí peníze, potvrdil i místostarosta Litoměřic Jaroslav Tvrdík.

Stavební úřad je však nezávislý. Demolici továrny proto může nařídit bez ohledu na rozpočtové problémy města. Jenže referenti stavebního úřadu už tak nezávislí nejsou. Podle slov právníka Pavla Marečka tkví rozhodnutí úředníků v tom, aby bylo pro město co nejméně bolestné.

Litoměřičtí radní souhlasí s tím, že by se současné postavení stavebních úřadů mělo změnit. Pavel Mareček vidí možnost v tom, že by byla legislativa upravena tak, aby náklady hradil stát. Žádná novela, která by přispěla k větší nezávislosti stavebních úřadů, zatím na obzoru není.

Zdroj:Česká televize
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů