zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

I příroda dokáže předpovídat povodně

04.08.2009
Povodně
I příroda dokáže předpovídat povodně

Praha - Zkušenost z posledních povodní ukázala, že spolehlivě předpovědět blížící se nebezpečí je obtížné, ne-li nemožné. Krizové štáby v té souvislosti zvažují, že by například hasiči při extrémně nepříznivém počasí mohli hlídkovat mezi vesnicemi. Někteří vesničané ale spoléhají na odpozorované a po generace předávané zkušenosti z přírody.

Mnoho lidí například věří tomu, že šneci na větvi znamenají předpověď blízké potopy. Vědci jsou ale opatrnější. "Nemáme důkazy o tom, že by měkkýši dokázali předpovědět povodňové události, spíš reagují na hladinu podzemní vody," vysvětlil malakolog z Národního muzea Jaroslav Hlaváč. Když podzemní voda stoupne, šneci vylezou do bezpečí. Prozrazují tím změnu vodního režimu v podzemí.

Povodním se v průběhu milionů let přizpůsobily i další druhy živočichů - třeba brouci. Jde především o ty druhy, které žijí na štěrkopískových ostrůvcích nebo na březích. Existují dokonce organismy, které bez povodní nedokážou žít. Například žábronožky a listonozi jsou závislí na tůních, které vzniknou při jarní velké vodě a do léta vyschnou. Jenže u českých řek takové záplavové tůně už takřka nejsou a drobní korýši jsou na vymření. Zásadní problémy s povodněmi má většina savců. "Když povodeň přijde rychle, tak jsou jimi srnky, lišky stejně postiženy jako člověk," zakončil zoolog Miloš Anděra.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí